Artykuły

11 miast z całego świata z najlepszym street artem

Subiektywna lista miast królujących pod względem ilości i jakości street artu. Spis 11 najciekawszych miejsc na muralowej mapie świata. Gdzie zostawiają swoje dzieła najlepsi artyści? Spis obowiązkowych do odwiedzenia miejsc dla fanów podróży i pomazanych ścian.


1. Berlin

Berlin zdecydowanie króluje wśród europejskich miast pod kątem ilości street artu. Można go znaleźć wszędzie: na chodnikach, ścianach, w bramach, jako wielkoformatowe graffiit. Jest mocno wpisany w miejską tkankę.

Najbardziej znanym miejscem jest East Side Gallery, czyli najdłuższy kawałek Muru Berlińskiego, jaki się zachował. W całości pokryty jest muralami i graffiti.

W Berlinie znajduje się także Muzeum Street Artu: Urban Nation Museum for Urban Contemporary Art. Można tu znaleźć obrazy, instalacje i rzeźby artystów, którzy zajmują się sztuką uliczną.

street art w Berlinie
Berlin Street Art

2. Nowy Jork

Miasto, które elektryzuje wszystkich. Przyciąga i twórców street artu i poszukiwaczy graffiti. Każdy chce zostawić tu swój ślad lub chociaż mieć stąd zdjęcie. Pierwsze graffiti pojawiły się tu już w latach 60 XX wieku.

Najwięcej street artu można znaleźć m.in. na Brooklynie, Bronxie i Manhatanie. Szczególnie znaną ze street artu jest dzielnica Bushwick (część Brooklynu) oraz Soho (część Manhatanu).

Jeśli trzeba, by wybrać jedno miejsce w całym mieście – warto odwiedzić Bushwick Collective nazywane mekką graficiarzy. Malowanie po ścianach jest tu legalne (w innych części miasta można za to trafić do więzienia). Lokalni przedsiębiorcy i właściciele budynków udostępnili swoje ściany dla sztuki. Jest co zwiedzać!


mural w Nowym Jorku Kobra

Na zdjęciu powyżej znany mural „Kiss in Times Square” zrobiony na Manhatanie przez brazylijskiego artystę Eduardo Kobra. Do robienia swoich obrazów artysta wykorzystuje prawdziwe zdjęcia i dodaje im kolorową formę. Zdjęcie z muralu pochodzi z 1945 roku.


mural w Nowym Jorku

3. Amsterdam

Najbardziej wyluzowane miasto w Europie – Amsterdam. Nie mogło zabraknąć go na liście miejsc z najlepszym street artem. Obok Berlina to najbardziej kolorowa stolica w tej części świata.

Znanym miejscem z muralami jest ulica Spuistraat. W zasadzie co kilka metrów można natrafić na ciekawy kawałek ściany z malunkami. Co zaskakujące, w Amsterdamie robienie graffiti jest nielegalne i grożą za to dość wysokie mandaty.

Amsterdam, podobnie jak Berlin, ma swoje Muzeum Street Artu. Z tą różnicą, że tutaj znajduje się ono na otwartej przestrzeni, w swoim naturalnym środowisku, czyli na murach budynków.

mural z jeleniem Amsterdam
mural Amsterdam

4. Los Angeles

Tu się dopiero dzieje! W Los Angeles chyba każdy ma tatuaż, a prawdopodobnie każda ściana ma street art. Jednym z najbardziej kolorowych miejsc jest słynna plaża Venice Beach z długim deptakiem pełnym salonów tatuaży, sklepów z deskorolkami i modnych knajp.

Wiele murali nawiązuje tu do „plastikowej Kalifornii”, przemysłu filmowego i szeroko pojętej kultury masowej. Są swego rodzaju manifestem poglądów.

Ciekawym miejsce jest Art District w dawnej strefie przemysłowej i kolejowej. Malowanie po ścianach jest tam zupełnie legalne. Znajduje się tam cała masa murali i graffiti od wielu różnych artystów. Co chwilę pojawia się coś nowego, więc warto sprawdzić co się tam dzieje.

mural w Los Angeles
mural z Kate Moss w Los Angeles

5. San Francisco

Obok Nowego Jorku i Los Angeles to San Francisco jest najczęściej wymieniane wśród amerykańskich miast z najlepszym street artem. Panuje tu dość hipisowski klimat – i widać to również na ścianach budynków.

San Francisco jest dość różnorodnym etniczne i kulturowo miastem, każda ze społeczności tworzy murale i graffiti we własnym stylu. Można znaleźć symbole charakterystyczne dla kultury amerykańskiej, włoskiej, czy meksykańskiej. Ciekawym miejscem jest także lokalne China Town.

mural z Jimem Morrisonem San Francisco
mural w oknie w San Francisco

6. Helsinki

W Helsinkach szukanie graffiti można rozpocząć od przemysłowej części Arabianranta. Dawniej znajdowała się tam fabryka, obecnie jest zagospodarowana jako miejsce dla sztuki. Trend podobny jak we wszystkich dużych miastach, gdzie budynki postindustrialne adaptuje się do funkcji kulturalnej.

Wiele ciekawych obrazów pojawił się w mieście za sprawą akcji More Street Art, która miała miejsca w latach 2015-2016. Stworzono wówczas Helsinki Urban Art – stowarzyszenie, które zajmuje się planowaniem street artu w mieście, tak aby nadawał on nowy charakter szarym budynkom i aktywizował mieszkańców.

mural Os Gemeos w Helsinkach

Na zdjęciach fragment graffiti zrobionego przez lokalnego artystę EGS oraz bliźniaków z Brazylii Os Gemeos. Mural został stworzony dla upamiętnienia dwóch zmarłych lokalnych legend (Risk i Astron). Mural znajduje się w tunelu przy ścieżce rowerowej.

mural Os Gemeos w Helsinkach w Finlandii

7. Tel Aviv

Street artu w Tel Avivie nie trzeba specjalnie szukać, jest nieodłącznym elementem wystroju miasta. Topowym miejscem, charakterem przypominającym nieco klimat Amsterdamu i Los Angeles, jest dzielnica Florentin. Dosłownie na każdej ścianie znajduje się coś ciekawego. Dominują małe formy steet art (niewielkie obrazki i wlepki) z bardzo wyrazistymi poglądami. Można się poczuć jak przy oglądaniu memów.

Najczęściej można tu znaleźć malunki lokalnych artystów z Izraela, którzy chętnie podpisują swoje dzieła, dzięki czemu łatwo ich wyguglować. Na szczęście (dla turystów) – wykorzystują angielski do robienia napisów w swoich muralach.

Jedną z ciekawszych artystek, mieszkających w Tel Avivie, jest Murielle Cohen (na drugim zdjęciu poniżej), która mocno daje do myślenia swoimi obrazami.

mural z naukowcami w Tel Avivie
mural w Tel Avivie

8. Tallin

W Tallinie murale pojawił się stosunkowo niedawno. Ich liczba i jakość jest jednak tak imponująca, że warto odwiedzić to miasto i przekonać się samemu. Najwięcej murali w Tallinie jest w kreatywnym miasteczku Tellskivi.

Najbardziej znane obrazów powstały w ramach dwóch duży wydarzeń związanych ze street artem: Baltic Sessions w 2016 roku oraz Festiwalu Mextonia w 2017.

Tallińskie mural są bardzo charakterystyczne – większość z nich nawiązuje do estońskich legend i tradycji. Mają bardzo specyficzny bałtycko-skandynawski klimat. Mówią sporo o lokalnych obyczajach i mentalności.

mural w Tallinie
mural Tallin, Estonia

9. Łódź

Jedyne polskie miasto na liście. Łódź. Nie znalazło się tu wcale z powodu lokalnego patriotyzmu. Jest tu street art zrobiony przez najlepszych artystów z całego świata. Można zobaczyć m.in. murale Os Gemeos czy Eduardo Kobra, tych samych, którzy pomazali ściany w Nowym Jorku.

Łódzkie murale znane są nie tylko w Polsce. Trafiają do albumów ze street artem wydawanych na całym świecie. Jeden z popularniejszych obrazów – „Primavera” jest bardzo często tatuowanym motywem!

mural w Łodzi
mural w Łodzi Aryz

10. Miami

W Miami street art jest bardzo kolorowy i bardzo zróżnicowany. Przypomina nieco obrazy albo kolaże w stylu pop art. Im biedniejsza cześć miasta tym ściany więcej mówią o poglądach lokalnej społeczności. Poza amerykańskim stylem czuć też mocno wpływy kultury kubańskiej.

Słynnym miejscem z graffiti jest otwarta galeria Wynwood Walls, która z założenia miała być miejsce z największą na świecie przestrzenią ze street artem. Do jej pokolorowania zaproszono znanych artystów z całego świata. Pomysłodawcą był jeden z lokalnych deweloperów.

mural w Miami
street art w Miami

11. Lizbona

W Lizbonie warto poszukać street artu w dzielnicy – Alfama. W wąskich uliczkach ukrytych jest sporo muralowych perełek. Drugim miejsce jest ulica Fontes Pereira de Melo – ze sporą liczbą opuszczonych i zniszczonych budynków, którą pokolorowano muralami w ramach projektu „Crono” w 2010 roku.

Na ścinach w Lizbonie można zobaczyć nie tylko street art w formie malowanych obrazów, ale także wykuwanych w tynku! Robi je jeden z bardziej znanych portugalski artystów – Vhilis. Poza Lizboną jego dzieła można również znaleźć w Porto… albo w Łodzi.

mural w Lizbonie
mural w Lizbonie