Artykuły

Slang graffiti – mały słownik dla początkujących

Środowisko grafficiarzy jest bardzo hermetyczne. Nie jest łatwo ich poznać i zobaczyć jak działają. Slang, którym się posługują, również nie jest prosty do rozszyfrowania dla żółtodziobów. Większość słów jest zapożyczona z angielskiego lub jest dosłownym tłumaczeniem. Poniżej mała ściąga dla niezorientowanych.


Określenia na grafficiarzy

Angel – tego określenia używa się w odniesieniu do znanego i szanowanego w środowisku artysty graffiti, który już zmarł.

Crew – grupa graficiarzy malująca razem, pod wspólną nazwą, posługująca się wspólnym tagiem. Zwykle mająca wspólnie wypracowany styl.

King/ Queen– znany i ceniony grafficiarz. Można mieć miano „kinga” konkretnego stylu lub w konkretnym rejonie. Dla kobiet używa się analogicznie określenia „queen”.

Toy – początkujący graficiarz amator, który jeszcze niewiele umie. Mianem tym określa się też tych, którzy niewiele uwagi poświęcają swoim umiejętnościom i nie robią postępów w malowaniu.

Writer – grafficiarz malujący tagi, czyli swoje podpisy na murach.Nazwy grafficiarskiego sprzętu

Black Book – szkicownik grafficiarza z jego pomysłami i projektami.

Cap – końcówka puszki z farbą w sprayu, może mieć różne grubości: Fat – maluje grube linie, Soft – służy do wypełniania konturu, Skinny – do cienkich linii.

Drips – specyficzne dla graffiti zacieki, które powstają podczas malowania.

Ken – slangowe określenie puszki z farbą, zapożyczone z angielskiego „can”.Style graffiti

Bite – oznacza w slangu kopiowanie czyjegoś styl graffiti, podpisu albo pomysłu.

Character – graffiti, w którym oprócz liter, namalowana jest również postać. Często ma ona komiksowy styl.

Freestyle – niezaplanowane graffiti w przypadkowym miejscu. Mieszanka różnych stylistyk.

Tag – podpis graficiarza na murze. Zwykle robiony bardzo szybko, bez żadnych dodatkowych ozdobników i detali. Najprostsza forma graffiti. Można też spotkać się z pojęciem „ruchomy tag” , co oznacza w slangu podpis na pociągu.

Wildstyle – oznacza styl graffiti trudny do odczytania. Litery są ze sobą mocno splecione, ale mają wyraźnie zaznaczone kontury.Sposoby robienia graffiti

Bombing – nielegalne akcje, w których tworzy się jak najwięcej graffiti w krótkim czasie, np. podczas jednej nocy. Samo „Bomb” oznacza proste graffiti robione na szybko.

Buff – oznacza usuwanie graffiti. Albo poprzez zamazywanie ściany na jeden kolor, albo usuwanie napisów za pomocą środków chemicznych.

Burner – oznacza graffiti robione przez kilka godzin. Bardzo zaangażowana i przemyślana koncepcja. Do arcydzieł graffiti używa się też określenia „piece” jako skrót od „masterpiece”.

Crossowanie – zamalowywanie jednego graffiti nowym. Popularna jest zasada, że lepszy grafficiarz może zamalować dzieło gorszego.

Jam Graffiti – graffiti robione w legalnym miejscu w formie zaplanowanej akcji, w którym bierze udział kilku grafficiarzy naraz. Zapełniają wspólnie jedną ścianę lub określoną przestrzeń.

Srebro – technika szybkiego robienia graffiti. Polega na malowaniu konturu i wypełnianiu go „srebrną” farbą (chromem). Takie graffiti ciężko jest zamalować.

Stencil/ Szablon – graffiti zrobione za pomocą szablonu wyciętego z kartonu. Odpowiedni kształt odpryskuje się farbą bez malowania detali bezpośrednio na ścianie.

Throw-up – szybkie i nieskomplikowane graffiti, ale bardziej zaawansowane niż tagi. Zwykle składa się z dwóch kolorów – wypełnienia i konturu. To określenie funkcjonuje też w spolszczonej wersji: „wrzut„.Specyficzne miejsca na graffiti

Heaven/ Heaven Spot – graffiti zrobione w trudno dostępnym miejscu, np. z dachu albo moście od zewnętrznej strony. Może znaczyć dosłownie miejsce „blisko nieba”, czyli na dużej wysokości lub bardziej przenośnie – miejsce, w którym robienie graffiti może być niebezpieczne (grozić śmiercią).

Giraffiti – mix słów „żyrafa” i „graffiti”, oznacza graffiti zrobione na dużej wysokości.

Legal – miejsce, w którym robienie graffiti jest legalne i nie wiążą się z tym, żadne negatywne konsekwencje prawne.Malowanie po pociągach

Married Couple – dwa wagony metra, stale ze sobą połączone, na których robi się jedno graffiti równo rozłożone na całej długości pociągu.

Trup – określenie na nieużywany już wagon odstawiony na boczne tory.

Yard/ Wypad na yard – akcje, podczas których robi się graffiti na pociągach w zajezdni.

Whole Car – zamalowanie całej bocznej ściany wagonu pociągu.

Whole Train – oznacza zamalowanie całego pociągu wraz z oknami.Źródła:

widewalls.ch/10-graffiti-terms/whole-train/

berlinstreetart.com/graffiti-words/

urbanthesaurus.org/synonyms/graffiti

abcnews.go.com/amp/OnCampus/story?id=5756978

miejski.pl