Artykuły

Street Art Stickers, czyli sztuka w formie wlepki

Wlepki. Zaraz po graffiti i muralach to jedna z najpopularniejszych form street artu. Są wszędzie – na słupach, skrzynkach elektrycznych, przystankach, witrynach czy ścianach. Większości z nich nawet nie dostrzegamy. Duża część z nich nie powala. Są jednak takie, które bez wstydu można nazwać formą sztuki.

Czym są wlepki?

Pierwsze wlepki, jakie się pojawiały w przestrzeni publicznej miały funkcję reklamową albo informacyjną. Przyzwyczailiśmy się do nich na słupach ogłoszeniowych czy w komunikacji miejskiej. Z czasem zaczęły przyjmować nieco bardziej kreatywne formy, niekiedy nawet można było trafić na jakieś artystyczne treści.


Wlepka – niewielka samoprzylepna forma, zawierająca dowolne treści (tekst, zdjęcie). Umieszczana w widocznym miejscu. Wykorzystywana jako forma street artu. Często jest dodatkową formą zostawiania tagów przez grafficiarzy.

Wlepki są tworzone na wiele sposobów i różnych materiałów. Mogą zawierać ręczne rysunki, podpis autora, mem internetowy, zdjęcie. W grafficiarskim slangu określane też jako: vlepki, wlepy, stickers.

Amsterdam

Kto robi wlepki?

Wlepki może robić każdy, nie potrzeba specjalnych umiejętności. Można posłużyć się gotowymi wzorami albo przygotować proste fotomontaże w programach graficznych. Liczy się dobry unikatowy pomysły i chwytliwa treść. Dobrze, gdyby było też zabawnie.

Wielu twórców zostawia swoje wlepki jako swój znak rozpoznawczy (np. artyści albo…salony tatuażu). Dodają swój podpis, symbol, nazwę konta w mediach społecznościowych. Chcą, żeby łatwo można było ich zidentyfikować. Mieszają funkcję artystyczną z reklamową. Jeśli robią to w interesujący sposób, to im wybaczam.

„Nie mów mamie” – wlepka tatuatorów, Wrocław

Wlepki nawiązujące do popkultury

Najpopularniejszym tematem wlepek jest popkultura. Często w karykaturalnej formie albo surrealistycznym połączeniu. Niekiedy obrazoburcza, a niekiedy zwracająca uwagę na problemy współczesnego świata. Taki mix symboli nie potrzebuje wiele tekstu, żeby robić wrażenie.

Nawiązania do filmów, znanych marek, muzyki czy symboli religijnych pojawiają się masowo. Wiele można się dowiedzieć o lokalnej społeczności na podstawie street artu – nawet w tak małej formie, jak naklejka.

Berlin

Wenecja

Helsinki

Wlepki z przymrużeniem oka

Znaleźć taką wlepkę to jak znaleźć 2 złote w starej kurtce. Sposób w jaki ingerują w przestrzeń publiczną, powoduje, że można im wybaczyć nielegalne miejscówki. Ze wszystkich treści na naklejkach – to te zabawne najbardziej przykuwają uwagę i zapadają w pamięć.

Barcelona

Wenecja

Wrocław

Helsinki

Wlepki z misją

Nie wszystkie wlepki chcą nas rozbawić i nie wszyscy ich twórcy chcą być na pierwszym planie. Niekiedy to sama idea, którą autor postanowił uwiecznić, jest najważniejsza. Tak jest w przypadku naklejek dotyczących ważnych problemów społecznych i politycznych. To na nich ma się skupić uwaga odbiorcy.

Takie wlepki zmuszające do myślenia i zwracające uwagę na problemy dużego kalibru pojawiają się w zasadzie w każdej części świata. Niezależnie od statusu ekonomicznego mieszkańców. Hasła antysystemowe wszędzie mają swoje grupy zwolenników.

Görlitz

Helsinki

Tel Aviv

Wlepki bez tekstu

Wlepki nie zawsze potrzebują tekstu, żeby przekazać treści. Te, złożone z samych obrazków również są czytelne, co więcej są uniwersalne i eliminują barierę językową. Twórcy takich naklejek posługują się zwykle symbolami czytelnymi dla większości.

Obrazkowe formy są na pewno mniej zauważalne i wymagają większego skupienia odbiorcy. Wlepki tekstowe dają gotowy komunikat. Obrazkowym musimy poświęcić trochę więcej czasu.

Warszawa

Tel Aviv

Katowice

Mr.Brogna, Barcelona

Warszawa

Wlepki tekstowe

Wielu artystów street art robiących wlepki ma swój niepowtarzalny styl i łatwo rozpoznać, kto jest ich autorem. Wymagają znacznie mniej pracy niż graffiti i znacznie łatwiej rozmieścić je w duże ilości.

Z jednego formatu wlepek korzystają np. Loesje czy #TXTPROJECT. Naklejają proste białe wlepki z czarnymi hasłami i podpisem. Są to ich autorskie sentencje. Stawiają na chwytliwe hasła beż żadnych dodatkowych elementów graficznych.

Idei, dla których powstają takie naklejki, jest kilka. Jedną z nich jest zachęcenie przechodniów do myślenia i wywołanie publicznej dyskusji na poważne tematy. Ale nie zawsze. Niekiedy chodzi tylko o wywołanie uśmiechu.

TXTPROJECT ,Wrocław

Loesje, Wrocław

Całe ściany pełne naklejek

Wlepki lubią towarzystwo. W miejscach, gdzie street art jest mile widziany, wlepki występują zwykle grupowo. Jedne przykrywają drugie. Na słupach, skrzynkach elektrycznych, drzwiach klubów czy tablicach z ogłoszeniami. Sporo takich ścian można znaleźć w dużych miastach. Pojawiają się w miejscach, które kojarzą się nam jako „graffiti friendly”, np. skłoty, drzwi wejściowe do pubów czy salony tatuażu.

W dużych skupiskach mają większą szansę zostać zauważone. Jest też duża szansa, że miejsce, w którym się znajdują, jest legalne i nikt ich szybko nie usunie. Co najwyżej naklei coś nowego.


Miami

Berlin

Tallin