Artyści

Cytaty ze ścian od Loesje. Kim są autorzy?

Hasła z podpisem Loesje to jedne z najbardziej rozpoznawalnych napisów na murach. Można je spotkać nie tylko w Polsce, ale i w wielu miastach Europy. Kim są autorzy i w jaki sposób tworzą swoje motta? Skąd znają tyle języków?


Kim są Loesje?

Pierwszy problem, jaki mamy na wstępie to wymowa tego słowa. Dla wielu może być zaskoczeniem, ale Loesje czytamy Luszje. Dlaczego właśnie tak? Bo to holenderskie imię żeńskie. Właśnie w Holandii w latach osiemdziesiątych zrodziła się idea stworzenia całego ruch.

Loesje to nie jeden człowiek, ani nawet stała grupa ludzi. Loesje to międzynarodowy organizacja skupiający wielu członków, w wielu krajach. Każdy może zostać jego częścią, np. uczestnicząc w organizowanych przez nich warsztatach.

„Z punktu widzenia drogi mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi”

Jak powstają hasła Loesje?

Główne idee, jakie towarzyszą tworzeniu haseł, to propagowanie wolności słowa, równości, sprawiedliwości a niekiedy nawet odwołania do sytuacji politycznej. Hasła Loesje powstają w sposób kolektywny. Wszyscy uczestniczący w spotkaniach czy warsztatach mogą przedstawić swój pomysł. Zwykle wykorzystywane są zabawy słowne lub dwuznaczności wyrazów.

Celem tworzenia haseł i umieszczania ich w przestrzeni publicznej jest zmuszenie przechodniów do myślenia. Poruszenie ważnych lokalnie tematów społecznych. Pokazanie inne punktu widzenia na codzienne sprawy.

„Szczecin. Morze zobaczysz”

W jakiej formie hasła pojawiają się w miejskiej przestrzeni?

Hasła Loesje można znaleźć w formie:

 • wielkoformatowych murali,
 • białych wlepek (zwykle) z czarnymi napisami,
 • szablonów odbitych na płytach chodnikowych,
 • napisów na murze – też w formie szablonów.
„Łatwiej posprzątać po psie niż po bombie atomowej”

W jakich krajach działa Loesje?

Najbardziej popularni są w rodzimej Holandii. Z czasem nowe grupy twórców zaczęły pojawiać się również w Polsce, Niemczech, Francji, Maroku, Belgii, Estonii czy w Palestynie. Obecnie działają w ponad 20 krajach na całym świecie.

Co ważne, każdy z krajów ma swoich własnych twórców. Nie ma więc problemu z tłumaczeniami haseł na inne języki oraz zrozumieniem kontekstu napisów. Dzięki temu hasła mają bardzo lokalny i osobisty charakter. Łatwiej jest się z nimi utożsamiać tym, którzy oglądają je codziennie.

„Na mur beton siej kulturę”

Gdzie w Polsce można zobaczyć Loesje?

Najwięcej haseł można znaleźć w Warszawie, szczególnie na Pradze. To tu powstał również pierwszy wielkoformatowy mural Loesje z hasłem: Im dłużej czekasz na przyszłość | Tym będzie krótsza. Można go zobaczyć na ścianie kamienicy przy ulicy Stalowej 38.

Inne miasta, w których można natknąć się na ich napisy w małym formacie to m.in. Wrocław, Kraków, Katowice i Szczecin. Dzięki wlepkom hasła rozprzestrzeniają się dość szybko.

Im dłużej czekasz na przyszłość. Tym będzie krótsza

Jak zostać częścią Loesje?

Najprężniej działającym ośrodkiem Loesje w Polsce jest grupa warszawska. Jej spotkania odbywają się często w pubie Jaś i Małgosia na Muranowie. Można wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach twórczego pisania. Większość zajęć tego typu jest otwarta dla wszystkich, wystarczy śledzić informacje na ich stronie albo mediach społecznościowych.

„Niezła sztuka z tej Warszawy”

Czy można zdobyć ich szablony?

Plakaty z hasłami Loesje są dostępne do pobrania na ich stronie za darmo. Można je wydrukować i rozwieszać w dowolnym miejscu (na własną odpowiedzialność). Jedyne zastrzeżenie – nie można ich wykorzystywać do celów zarobkowych np. sprzedawać koszulek ich z ich logotypem i cytatem.

„Nie rozmawiaj z nieznajomym, bo jeszcze kogoś poznasz”

Cytaty Loesje

 • Którędy wychodzi się na ludzi
 • „Umysł otwarte 24h”
 • Zrób komuś dzień dobry
 • „Czyje potrzeby zaspokajasz?”
 • Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu
 • „Nie krzywdź drzew, bo dostaniesz z liścia”
 • Język polski jest przyjazny. Merda ogonkami
 • „W taki dzień jak dziś Marco Polo wyruszył do Chin. Jakie są Twoje plany?”
„Czy burczy Ci czasem w głowie?”