osgemeos murale w helsinkach
Artyści

OS GEMEOS – artyści street art z Brazylii

Jedni z najbardziej znanych autorów street artu w Brazylii. Zaczynali w latach 90., dziś są znani na całym świecie. Zostawili swoje dzieła na ścianach największych miast – od San Francisco przez Berlin po Hong Kong. Niepowtarzalny styl postaci z obrazów sprawia, że bardzo łatwo rozpoznać ich autorów.


Bliźniacy z Sao Paulo

Osgemeos (po portugalsku „bliźniacy”) to rzeczywiście bliźniacy: Gustavo i Octávio Pandolfo. Urodzili się w 1974 roku w Sao Paulo. Początkowo zajmowali się breakdancem, dopiero gdy do Brazylii dotarła moda na amerykański hip-hop i graffiti, zajęli się street artem.

Bohaterami ich murali są niezwykle charakterystyczne, nieco komiksowe, żółte postaci. Pojawiają się na każdym muralu, z resztą nie tylko, można je też zobaczyć w formie ruchomych rzeźb na wystawach w galeriach sztuki. Mają specyficzne kartoflane nosy, małe oczy, czarne włosy i brwi „od linijki”.

OS GEMEOS, Helsinki

Gdzie można zobaczyć murale Osgemeos?

  • Europa: Berlin, Mińsk, Lizbona, Helsinki, Mediolan, Londyn.
  • Azja: Hong Kong, Bombaj, Tokio.
  • Ameryka Północna: San Francisco, Nowy Jork, Miami, Vancouver, Hawana.
  • Ameryka Południowa: Sao Paulo, Rio de Janeiro.

Co ich łączy z Europą Wschodnią?

OsGemeos wykonali również kilka murali w sąsiedniej Litwie. Nie bez powodu wybrali właśnie ten kraj. Odwiedzili go z sentymentu – to stąd pochodzi ich dziadek. Umieścili nawet jego portret na jednym z obrazów w Wilnie (ogromna postać trzyma na dłoni staruszka w kapeluszu).

Zostawili także jeden mural u nas. Razem z hiszpańskim artystą o pseudonimie Aryz, wykonali wielkoformatowy mural w Łodzi przy ulicy Roosvelta. Jest dobrze widoczny z Off Piotrkowska.

OS GEMEOS/Aryz, Łódź

Street art wchodzi na salony

Od czasów, gdy grafficiarze tworzyli swoje dzieła wyłącznie nielegalnie, trochę już minęło. Street art od dawna gości na salonach, szczególnie jeśli tworzą go wybitni artyści. Nie inaczej było z Osgemeos. Wielokrotnie zapraszano ich do tworzenia wystaw w największych galeriach sztuki na świecie, w swoim dorobku mają również:

  • legalne malowanie wagonów metra w Sao Paulo, zainicjowane przez lokalne władze i zarząd miejskiego transportu,
  • projekt szalika dla marki Louis Vuitton, poza Osgemeos w akcji wzięli udział również inni artyści street art: Lady Aiko i Retna,
  • projekt i malowanie samolotu reprezentacji Brazylii w piłce nożnej na Mistrzostwa Świata w 2014 roku.

Mural w Nowym Jorku

Jeden z ich ciekawszych murali znajduje się w Nowym Jorku na Coney Island (Brooklyn). Na 130-metrowej ścianie znajduje się ogromny obraz, którego styl jest określany jako „realizm magiczny”. Został namalowany w 2005 roku na murze przy wyjściu z metra.

Stworzenie tego dzieła, sponsorowała organizacja wspierająca artystów street art działających na terenie Coney Island – Dreamland Artist Club Creative Time.

OS GEMEOS, Coney Island, Nowy Jork