
Florentin – dzielnica street artu w Tel Avivie
Najbardziej artystyczna dzielnica Tel Avivu. Nazywa lokalnym Soho. Pełna kolorowych ścian, sklepów vintage, przytulnych knajpek. Można przejść jej uliczkami milion razy i za każdym odkryć coś nowego. Street art jest tu w zasadzie na każdym kawałku muru, nie potrzeba mapy, żeby trafić w niezwykłe zakątki.
Co powoduje, że Florentin jest taka wyjątkowa?
Florentin to południowa dzielnica miasta, znajdująca się między Stara Jafą a centrum Tel Avivu. Jest bardzo odmienna kulturowo od innych części miasta. Panuje tu iście hipisowska i artystyczna atmosfera.
To miejsce pełne zakładów rzemieślniczych, mały sklepów, bazarów. Do tego tę część miasta zamieszkuje bardzo barwna i wielokulturowa społeczność. Podczas gdy w całym Izraelu graffiti jest nielegalne – we Florentine ciężko znaleźć ścianę bez street artu.



Murielle Street Art
Ciekawe formy street artu robi Murielle Cohen. Artystka urodziła się w Kanadzie, obecnie mieszka w Tel Avivie. Jej malunki zwykle są kolorowe i mają krótkie dopiski dopełniające całości. Niektóre są nawet 3D – mają wypukłe ozdoby lub doklejone materiały o różnych fakturach. Murielle jest autorką serii szablonów „Puzzle Poems”.



YONIL
Artysta z Tel Avivu znany głównie z prac graficznych dla przemysłu muzycznego. Zajmuje się również robieniem plakatów i t-shitrów. Jego murale przypominają bardziej ilustracje z książek niż graffiti. Większość jego prac jest mocno surrealistyczna. W Tel Avivie można zobaczyć jego mural z kosmicznym kotem z podwójnymi oczami.

#Tag
#Tag to podpis artysty tworzącego kolaże o wszechobecnej fascynacji social mediami i nadmiernego wkraczania technologii do relacji między ludźmi.
Autor łączy klasyczne obrazy z elementami kultury masowej. Niektóre z nich prezentują dość kontrowersyjne treści jak np. ukrzyżowany Jezus i tłum nagrywający go telefonami – zupełnie jak podczas współczesnych koncertów.



Sened
Ali Sened tworzy charakterystyczne geometryczne komiksowe postaci odgrywające mini scenki. Po hebrajsku nazywa je slangowym określeniem „Kufsonim” (ang. small boxes). Obrazki można znaleźć w całym Tel Avivie, pierwsze pojawiły się w 1998 roku. Szablony są niewielkie, nie jest łatwo je wyłapać w gąszczu graffiti.

Sara Erenthal
Nowojorska artystka, urodzona w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Sara Erenthal tworzy głównie łatwo rozpoznawalne czarno-białe rysunki z napisami. Jedną z często pojawiających się postaci jest kobieta w czerwonych ustach z charakterystyczną krótką fryzurą.

Untay
Boaz Sides znany jako Untay to kolejny artysta z Tel Avivu. Malowane przez niego postaci cechuje typowo komiksowa kreska. Jego prace są mocno nasycone kolorami. Untay zajmuje się także tatuażem.

Brothers of light
Kolektyw dwóch artystów pochodzących z Jerozolimy – Gab i Elna. Tworzą zarówno murale, jak i prace na płótnie czy w drewnie. Ich obrazy przedstawiają dość utopijną wizję świata. Poniżej przykład czarno-białej pracy, choć większość ich malunków jest kolorowa.

Klasyczne graffiti
Florentin posiada także opuszczoną część poprzemysłową pełną kolorowego graffiti. Ruiny budynków są prawie w całości zamalowane. Jest tu na tyle dużo uliczek i zakamarków, że można się w nich zagubić. Idealne miejsce na naprawdę niezłą sesję zdjęciową w industrialnym klimacie.

