Street Art

Florentin – dzielnica street artu w Tel Avivie

Najbardziej artystyczna dzielnica Tel Avivu. Nazywa lokalnym Soho. Pełna kolorowych ścian, sklepów vintage, przytulnych knajpek. Można przejść jej uliczkami milion razy i za każdym odkryć coś nowego. Street art jest tu w zasadzie na każdym kawałku muru, nie potrzeba mapy, żeby trafić w niezwykłe zakątki.


Co powoduje, że Florentin jest taka wyjątkowa?

Florentin to południowa dzielnica miasta, znajdująca się między Stara Jafą a centrum Tel Avivu. Jest bardzo odmienna kulturowo od innych części miasta. Panuje tu iście hipisowska i artystyczna atmosfera.

To miejsce pełne zakładów rzemieślniczych, mały sklepów, bazarów. Do tego tę część miasta zamieszkuje bardzo barwna i wielokulturowa społeczność. Podczas gdy w całym Izraelu graffiti jest nielegalne – we Florentine ciężko znaleźć ścianę bez street artu.

mural tel aviv - express yourself

mural tel aviv - image

mural tel aviv ufo

Murielle Street Art

Ciekawe formy street artu robi Murielle Cohen. Artystka urodziła się w Kanadzie, obecnie mieszka w Tel Avivie. Jej malunki zwykle są kolorowe i mają krótkie dopiski dopełniające całości. Niektóre są nawet 3D – mają wypukłe ozdoby lub doklejone materiały o różnych fakturach. Murielle jest autorką serii szablonów „Puzzle Poems”.

mural tel aviv Murielle Cohen
Murielle Cohen – „Caress me with care”

Street Art Tel Aviv Murielle Cohen
Murielle Cohen – „We are slaves to the machines we build to ourselves

Murielle Cohen Even royalty deserves a break
Murielle Cohen – „Even royalty deserves a break”

YONIL

Artysta z Tel Avivu znany głównie z prac graficznych dla przemysłu muzycznego. Zajmuje się również robieniem plakatów i t-shitrów. Jego murale przypominają bardziej ilustracje z książek niż graffiti. Większość jego prac jest mocno surrealistyczna. W Tel Avivie można zobaczyć jego mural z kosmicznym kotem z podwójnymi oczami.

yonil mural tel aviv
Yonil

#Tag

#Tag to podpis artysty tworzącego kolaże o wszechobecnej fascynacji social mediami i nadmiernego wkraczania technologii do relacji między ludźmi.

Autor łączy klasyczne obrazy z elementami kultury masowej. Niektóre z nich prezentują dość kontrowersyjne treści jak np. ukrzyżowany Jezus i tłum nagrywający go telefonami – zupełnie jak podczas współczesnych koncertów.

mural tel aviv tag
#TAG #CULTURE

mural tel aviv jesus
#TAG #YES THEY KNOW!

mural tel aviv napoleon
#TAG – NAPOLEON CONQUERS CHILDCHOOD

Sened

Ali Sened tworzy charakterystyczne geometryczne komiksowe postaci odgrywające mini scenki. Po hebrajsku nazywa je slangowym określeniem „Kufsonim” (ang. small boxes). Obrazki można znaleźć w całym Tel Avivie, pierwsze pojawiły się w 1998 roku. Szablony są niewielkie, nie jest łatwo je wyłapać w gąszczu graffiti.

mural tel aviv sened kufsonim
Sened

Sara Erenthal

Nowojorska artystka, urodzona w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Sara Erenthal tworzy głównie łatwo rozpoznawalne czarno-białe rysunki z napisami. Jedną z często pojawiających się postaci jest kobieta w czerwonych ustach z charakterystyczną krótką fryzurą.

mural tel aviv Sara Erenthal
Sara Erenthal – „The streets are alive”

Untay

Boaz Sides znany jako Untay to kolejny artysta z Tel Avivu. Malowane przez niego postaci cechuje typowo komiksowa kreska. Jego prace są mocno nasycone kolorami. Untay zajmuje się także tatuażem.

mural tel aviv untay
Boaz „Untay” Sides

Brothers of light

Kolektyw dwóch artystów pochodzących z Jerozolimy – Gab i Elna. Tworzą zarówno murale, jak i prace na płótnie czy w drewnie. Ich obrazy przedstawiają dość utopijną wizję świata. Poniżej przykład czarno-białej pracy, choć większość ich malunków jest kolorowa.

mural tel aviv Brothers of light
Brothers of light

Klasyczne graffiti

Florentin posiada także opuszczoną część poprzemysłową pełną kolorowego graffiti. Ruiny budynków są prawie w całości zamalowane. Jest tu na tyle dużo uliczek i zakamarków, że można się w nich zagubić. Idealne miejsce na naprawdę niezłą sesję zdjęciową w industrialnym klimacie.

graffiti tel aviv