Street Art

Frankfurt nad Menem: najciekawsze murale & graffiti

Tym razem, krótki przegląd street artu we Frankfurcie nad Menem. Sztuka uliczna ma się tu całkiem nieźle, choć jeszcze kilkanaście lat temu władze miasta prowadziły ostrą politykę przeciwko graffiti. Od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś Frankfurt ma całkiem sporą kolekcję wielkoformatowych murali, miejskiego street artu, wlepek i stref wolnego graffiti.

#Frankfurt

Jednym z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć jest ściana pełna graffiti przy Taunusstraße (niedaleko dworca głównego). Do jej zapełnienia zaproszono lokalnych artystów tworzących w bardzo różnych stylach m.in. grafficiarzy Obskur87, Blok Shok, Bomber. Powstała przy okazji festiwalu muzyki i sztuki #Frankfurt w 2019 roku.


Mural z Gretą Tunenberg

Dużo szumu wywoła mural z Gretą Tunenberg stworzony przez Bensena Olsena (również ściana przy Taunusstraße). Niedługo po jego stworzeniu domalowano do jej portretu specyficzne wąsy i podpisano „Adolf”. Z czasem napis został przerobiony na „Rudolf”. Choć zamysłem autora było jedynie wspieranie strajku klimatycznego – wywołał o wiele większą dyskusję niż się spodziewał.

„You are never too small to make difference”
autor muralu: Bensen Olsen
lokalizacja: Taunusstraße, Frankfurt

COR i jego portrety

Ostatni z murali na ścianie przy Taunusstraße, to dzieło znanego lokalnego artysty Justusa Beckera znanego również jako „Cor” (po łacinie „serce”). Jego pseudonim nawiązuje do udanej operacji serca, którą przeszedł w młodości.

Początkowo zajmował się tworzeniem nielegalnego graffiti, przez co często miał problemy z policją. Obecnie specjalizuje się w malowaniu kolorowych realistycznych kobiecych portretów. Zdarza mu się również wykonywać murale na zamówienie.

„Soul|Love|Hope”
autor muralu: Justus Becker „Cor”
lokalizacja: Taunusstraße, Frankfurt

Drugi jego mural, również kobiecy portret, można zobaczyć przy wschodnim dworcu kolejowym (Ostbahnhof). Bardzo łatwo rozpoznać jego styl: połączenie realizmu z kolorową abstrakcją.

autor muralu: Justus Becker „Cor”
lokalizacja: Dworzec Kolejowy Ostbahnhof, Frankfurt

Mural „Wolność myśli”

Autorem tego wielkoformatowego muralu również jest Cor. Dzieło zostało zatytułowane „Wolność myśli, ograniczenie czynów”. Przestawia kolorową kobiecą twarz z zamkniętymi oczami, z szarymi banknotami zamiast włosów. Choć obraz różni się od jego poprzednich prac, nadal łatwo rozpoznać jego specyficzny styl. Mural można zobaczyć przy ulicy Sandweg 21.

Freedom of Thoughts – Limitation of Deeds
autor muralu: Justus Becker „Cor”
lokalizacja: Sandweg 21, Frankfurt

Mural od HNRX

Przy tej samej ulicy (Sandweg 213) znajduje się jeszcze jeden mural. Wykonał go austriacki artysta o pseudonimie HNRX (czyt. Henrix). Technika, którą wykorzystał powoduje, że obraz przypomina bardziej tkany dywan niż typowy malunek.

Dzieło powstało w ramach lokalnego projektu artystycznego „Museum On The Street“ . Dzięki tej akcji artyści street art zyskali możliwość zapełnienia kilku spektakularnych ścian w całym Frankfurcie.

autor muralu: HNRX
lokalizacja: Sandweg 213, Frankfurt

Mural „Byk i niedźwiedź”

Drugi mural wykonany w ramach projektu „Museum On The Street“, to działo samego pomysłodawcy tego przedsięwzięcia – Guido Zimmermanna. Przedstawia walkę byka z niedźwiedziem. Mural jest dość spektakularny zajmuje całą fasadę jednego z budynków przy Rotteckstraße.

To nie jedyny mural wykonany przez tego artystę we Frankfurcie. Drugi, o bardzo podobnej kolorystyce i dynamice, znajduje się przy Hanauer Landstrasse i przedstawia jeźdźca na koniu.

„Bull and Bear”
autor muralu: Guido Zimmermann
lokalizacja: Rotteckstraße 7, Frankfurt

Mural z Gaussem

Zaraz obok muralu z bykiem i niedźwiedziem, na sąsiednim budynku, znajduje się mural Thomasa Stolza przedstawiający Carla Friedrich Gaussa – znanego niemieckiego fizyka, astronoma i matematyka.

Thomas Stolz do stworzenia portretu wykorzystując dość trudną technikę. Namalował go za pomocą poziomych linii o różnej grubości, które oglądane z odległości tworzą postać.

Co więcej wykorzystał dach budynku jako „czapkę” dla Gaussa. Archiwalne portrety znanego matematyka przedstawiają go w nakryciu głowy. Autor muralu zamiast je malować – wykorzystał spadzisty dach budynku dający iluzję, że postać ma coś na głowie.

„Carl Friedrich Gauss”
autor muralu: Thomas Stolz
lokalizacja: Rotteckstraße, Frankfurt

Mural „We can be beautiful”

Mural wykonał pochodzący z Frankfurtu – Florian Heinke. Wykorzystał znane historyczne zdjęcie z 1989 roku, przedstawiającego protestującego z placu Tiananmen w Pekinie, jako główny motyw swojego muralu.

Mural znajduje się przy Landstraße, niedaleko od dworca wschodniego. Dzięki wyrazistym kolorom rzuca się w oczy już z daleka. Powstał w 2015 roku i jak dotąd nie został jeszcze uszkodzony ani pomazany.

„We can be beautiful”
autor muralu: Florian Heinke
lokalizacja: Hanauer Landstraße, Frankfurt

NAXOS Atelier

Przy tej samej ulicy znajduje się kolany mural, zrobił go kolektyw artystów pod nazwą NAXOS Atelier. Do jego stworzenia wykorzystano różne style, każdy z artystów (Bud, Rocker, Boboter i Xavier) biorących udział w projekcie wykonał część w charakterystycznym dla siebie nurcie.

Mural przedstawia kolorowego orła z rozpostartymi skrzydłami na tle czarno-białego miasta. Każde ze skrzydeł zapełnione zostało innym obrazem: jedno – klasycznymi graffiti i drugie – surrealistycznym komiksowym obrazem.

autorzy muralu: NAXOS Atelier
lokalizacja: Hanauer Landstraße, Frankfurt

Mural ze świętym Patrykiem

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w całym mieście. Przedstawia kolorowy portret św. Patryka. Budynek, na którym znajduje się obraz to irlandzki pub, w którym można wypić Guinnessa! Znajduje się niedaleko dworca wschodniego przy Hanauer Landstraße 99.

Autorami obrazu są dwaj bardzo znani artyści street art z Frankfurtu: Klark Kent i Case Ma’Claim. Słynni nie tylko w Niemczech, ale w zasadzie na całym świecie. Klark Kent jest m.in. członkiem nowojorskiej grafficiarskiej grupy „The Nasty Boys”.

Z ciekawostek, Klark Kent jest również autorem gry internetowej „Bomb the World”, która polega na malowaniu pociągów w różnych lokalizacjach na świecie. Gra zyskała nawet kilka branżowych nagród.

św. Patryk
autorzy muralu: Klark Kent i Case Ma’Claim
lokalizacja: Hanauer Landstraße 99, Frankfurt

Murale z Kleinmarkthalle

Na tyłach targu zwanego Kleinmarkthalle można zobaczyć jeden z najbardziej charakterystycznych murali z Frankfurtu. Przedstawia nazwę miasta utworzoną z liter pisanych w różnym stylu oraz portrety ważnych postaci dla niemieckiej kultury i nauki.

W zasadzie cały mur dookoła targowiska jest jednym wielkim muralem. Zaprojektowano go tak, by pokazywały wszystko co jest związane z targiem. Poza słynnym napisem znajdują się kolorowe obrazy owoców, warzyw, czy zbóż. Tworzą przyjemną kolorową przestrzeń.

lokalizacja: Hasengasse 5-7, Frankfurt

Murale przy dawnym więzieniu

Ciekawa kolekcja murali o zabarwieniu społeczno-politycznym znajduje się na murach dawnego więzieniu Klapperfeld przy Klapperfeldstraße. Jednym z bardziej znanych jest obraz przy główmy wejściu do budynku przestawiający wielokulturowy tłum z dopiskiem „Wolność umiera z pewnością„.

Można też zobaczyć mniej poważne dzieła – np. mural ze słynna postacią z serialu The Simpsons – stereotypowym amerykańskim policjantem „Chief Wiggum” jedzącym pączki.

„Freiheit stirbt mit Sicherheit” / „Wolność umiera z pewnością”

Wolne graffiti nad Menem

W poszukiwaniu wolnego graffiti warto udać się pod Most Friedensbrücke. Znajduje się tam strefa malowania dostępna dla wszystkich legalnie. Stworzono swego rodzaju otwartą miejską galerię street artu. Można znaleźć tam całkiem sporo graffiti, wlepek, plakatów i murali.


Murale „Pływające konie”

Na dworcu Ostbahnhof można trafić na jeden z tuneli w całości pomalowany w „pływające konie”. Jest to jeden z murali kojarzących się właśnie z tym miejscem. Od jakiegoś czasu trafi już nieco swój klimat przez stopniowo pokrywającego go przypadkowe napisy graffiti.

Autorem tego osobliwego działa jest Andreas von Chrzanowski znany jako Case Ma’Claim. Ten sam, który brał udział w tworzeniu muralu ze świętym Patrykiem.

autor muralu: Andreas von Chrzanowski „Case Ma’Claim”
lokalizacja: Dworzec Kolejowy Ostbahnhof, Frankfurt

„Dłonie” na stacji metra

Autorem „dłoni” na stacji metra Ostbahnhof również jest Case Ma’Claim. I to właśnie one są jego znakiem rozpoznawczym. Wśród jego dział znaczna większość murali przedstawia dłonie: w różnych pozach, wykonujące różne czynności, pokazujące różne gesty.

Jego głównym zamysłem jest „uniwersalność komunikatu”. Gesty znaczą więcej niż słowa, co więcej są lepiej rozumienie przez przedstawicieli wszystkich kultur. Przynajmniej w teorii. Jeśli gdzieś na świecie napotkasz mural przedstawiający ręce – jest bardzo duża szansa, że jego autorem jest właśnie Case Ma’Claim.

„Biegające dłonie”
autor muralu: Andreas von Chrzanowski „Case Ma’Claim”
lokalizacja: Stacja Metra Ostbahnhof, Frankfurt

Wlepki z Frankfurtu

Wlepki są we Frankfurcie w zasadzie wszędzie, na każdej latarni, skrzynce elektrycznej czy słupie ogłoszeniowym. Zdecydowanie najwięcej można zobaczyć spacerując wzdłuż Menu. Niektóre z nich są bardzo kreatywne i zdecydowanie można ja wpisać w poczet sztuki. Większość zawiera mocne hasła społeczne i polityczne. Autorzy nie boją się sięgać po drażliwe symbole i wygłaszać kontrowersyjne myśli.

„Ein Herz für Hirntote” / „Serce dla umarłego mózgu”
„Love is the key”
Flaschen auf Bullen” / „Butelki na byki
Stad für alle” / „Miasto dla wszystkich