Street Art

Murale na Zaspie w Gdańsku – które warto zobaczyć?

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego – tak nazywa się największe skupisko murali w Polsce. Pierwsze pojawiły się tu w 1997 roku. Największe sięgają nawet 36 metrów. Gdańskie osiedle na Zaspie to świetny przykład jak można odczarować wielkie blokowisko i nadać mu unikatowy charakter.


Jak zwiedzać Zaspę?

Jest kilka sposobów na szukanie murali na Zaspie:

  • wynająć lokalnego przewodnika albo przyłączyć się do grupy,
  • zwiedzać z aplikacją Foursquare City Guide (wyszukać „murale na Zaspie”),
  • szukać samodzielnie (są naprawdę dobrze widoczne).

Najwięcej murali można znaleźć przy ulicach:

  • Nagórskiego,
  • Pilotów,
  • Skarżyńskiego,
  • Dywizjonu 303.

1. Murale przy ulicy Nagórskiego

Kolektyw Licuado i Alfalfa

Mural w nieco folkowym stylu przedstawia dwoje dzieci, które próbują wspólnymi siłami dosięgnąć kluczem do wysoko umiejscowionej dziurki. Na koszulce chłopca można dostrzec symbol Urugwaju (stamtąd pochodzą autorzy). Charakteru dzieła dopełnia ogromny kogut z grzebieniem w kształcie zabudowy Gdańska.

Mural Gdańsku Zaspa: Kogut
Kolektyw Licuado, Alfalfa [Urugwaj]
ul. Nagórskiego 12f, Gdańsk

Mural z kostkami Rubika

Autorem muralu jest mieszkający z Kazaniu (Rosja) – Rustam Qbic. Mural przestawia rodzica z dzieckiem bawiącym się w piaskownicy. Oboje zamiast głów mają kostki Rubika – dorosły pokładaną, a dziecko w chaosie. Można odczytać to jako: trzeba mieć poukładane w głowie, żeby układać w głowie swojemu dziecku.

mural zaspa Rustam Qbic
Rustam Qbic [Rosja]
ul. Nagórskiego 9a, Gdańsk

Mural od Rath i Liping

Mural stworzony przez dwie artystki: Edeltraut Rath z Niemiec i Pan Liping z Chin. To ich pierwsza współpraca przy tworzeniu muralu. E. Rath jest też autorką drugiego muralu na Zaspie – nawiązującego do pierwszego rockowego koncertu w klubie Rudy Kot w Gdańsku (podobnie jak mural Ozmo).

mural zaspa Nagórskiego
E. Rath [Niemcy], P. Liping [Chiny]
ul. Nagórskiego 11a, Gdańsk

2. Murale przy ulicy Pilotów

Pilot na Pilotów

Shai Dahan, który projektował mural Pilota, nie wiedział, że będzie on na ulicy Pilotów. Inspirował się historią amerykańskiego pilota, który w latach 20 XX wieku lądował awaryjnie na pastwisku krów. Maszyna uszkodziła ogrodzenie, a wszystkie zwierzęta uciekły.

mural zaspa gdańsk pilotów
Shai Dahan [USA]
ul. Pilotów 6f, Gdańsk

Mural od Same84

Mural wykonał gracki artysta Same84, który poza street artem zajmuje się również tatuowaniem. Zaczynał od tworzenia graffiti i prostych form. Ma bardzo charakterystyczny komiksowy styl – jego obrazy można znaleźć w całej Europie.

mural zaspa pilotów
Same84 [Grecja]
ul. Pilotów 13a, Gdańsk

Mural „Bałtyk”

Mural „Bałtyk” został wykonany przez artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu. Jej założycielem jest znany artysta Rafał Roskowiński. Kilka z jego prac można również zobaczyć w Białymstoku.

mural zaspa gdańsk - bałtyk
Bałtyk
Gdańska Szkoła Muralu
ul. Pilotów 10a, Gdańsk

Mural od M-City

Mural powstał 70 lat po wybuchu II wojny światowej i właśnie do niej nawiązuje. Artysta początkowo planował umieścić na muralu samolot, ale po konsultacji z mieszkańcami zdecydował się na sterowiec. Obraz nie był malowany bezpośrednio na ścianie – jest ogromnym szablonem.

mural zaspa gdańsk M-City
Mariusz „M-city” Waras
ul. Pilotów 12a, Gdańsk

Ozmo

Włoski artysta Ozmo stworzył ten mural z okazji rocznicy pierwszego rock’n’rollowego koncertu w Polsce, który odbył się 24 marca 1959 rok. Był to koncert polskiego zespołu Rythm and Blues i miał miejsce w Gdańsku w Klubie Rudy Kot.

Ozmo mural gdańsk zaspa
Ozmo [Włochy]
ul. Pilotów 6a, Gdańsk

Mural „Piramida zwierząt”

„Piramida zwierząt” jest debiutem Joanny Skiby w dziedzinie wielkoformatowych murali. Wykonała obraz w zastępstwie za innego artystę, który musiał zrezygnować z robienia swojego projektu.

Proporcje namalowanych zwierząt nie są zgodne z ich proporcjami w rzeczywistości.

mural gdańsk zaspa - piramida zwierząt
Joanna Skiba
ul. Pilotów 10h, Gdańsk

3. Murale przy ulicy Skarżyńskiego

Mural „Eternia”

Nieco mitologiczny mural „Eternia” pokazuje cykl życia, schemat dzień i noc. Bohaterowie przypominają bogów decydujących o losie świata. Autorem jest, pochodzący z Argentyny, Gualicho. Obraz powstał w 2014 roku.

mural gdańsk zaspa - eternia
Eternia
Gualicho [Argentyna]
ul. Skarżyńskiego 10a, Gdańsk

Mural „5 groszy”

Mural w stylu retro wykonał artysta o pseudonimie Paulus. Obraz nie ma oficjalnej nazwy, ale jest nazywany „5 groszy”. Klimatem przypomina retro kreskówki z lat 50 XX. Gdy powstawał, tematem festiwalu muralowego było hasło: „Czy wszystko jest na sprzedaż?”.

mural gdańsk zaspa - 5 groszy
Paweł Paulus Mazur [Polska]
ul. Skarżyńskiego 8f, Gdańsk

4. Murale przy ulicy Dywizjonu 303

Mural „Budowa jednostki”

Mural „Budowa jednostki” został zrobiony na 30 rocznicę powstania „Solidarności”. Wydarzenia z tego czasu zapoczątkowały budowę społeczeństwa obywatelskiego. Mural sugeruje, że proces ten nie został jeszcze zakończony.

mural gdańsk zaspa - Budowa jednostki
Budowa jednostki
Jacek Wielebski [Polska]
ul. Dywizjonu 303 5f, Gdańsk

Mural „Grand Finale”

Podobno na tym muralu Jub Mönster namalował swojego sąsiada. Nie jest to wcale dozorca zamiatający ulicę, ale osobliwy prawnik, który w ten sposób rozpoczyna swoją pracę.

Obraz jest dość niewielki w porównaniu do innych na Zaspie. Można go wypatrzeć między koronami drzew przy ulicy Dywizjonu 303 17a.

mural gdańsk zaspa - Grand Finale
Grand Finale
Jub Mönster [Niemcy]
ul. Dywizjonu 303 17a, Gdańsk

„Rycerz” od Lucas Parbo

Nieco niepewny rycerz z hasłem „Win or Lose” to dzieło argentyńskiego artysty Lucasa Parbo. Autor umieści tarczy swojego bohatera symbol waluty euro, co dodaje mu dodatkowy polityczny wydźwięk.

 Lucas Parbo - mural zaspa
Lucas Parbo [Argentyna]
ul. Dywizjonu 303 13b, Gdańsk

Mural „I ♥ YOU”

Jeden z bardziej kolorowych i energetycznych murali na Zaspie. Wykonał go włoski ilustrator (zajmujący się również animacją) o pseudonimie 2501.

i love you - mural zaspa
I ♥ YOU
2501 [Włochy]
ul. Dywizjonu 303 13a, Gdańsk

Nie tylko wielki format

Na Zaspie murale są nie tylko na wielkich ścianach bloków, ale także przy wejściach do budynków. W zasadzie każda klatka przy Dywizjonu 303 jest kolorowa. Niektóre mają nawet komiksową formę z dialogami. Spora część nawiązuje do czasów PRL-u.

murale zaspa klatki schodowe