Street Art

Kultowy street art w Berlinie – Haus Schwarzenberg

Jedno z ciekawszych miejsc w Berlinie pod kątem street artu. Na niewielkiej powierzchni można zobaczyć setki murali, naklejek, rzeźb, plakatów i graffiti. Niepozorna wewnętrzna uliczka, ukryta wśród drogich sklepów i kawiarni samym centrum miasta, stała się symbolem wolnej sztuki w Berlinie.


Czym jest Haus Schwarzenberg?

Dom Schwarzenberg to zabytkowy budynek, którego nazwa pochodzi z powieści Stefana Heyma i symbolizuje ziemię niczyją, przestrzeń wolną od jakichkolwiek wpływów.

Wewnątrz Haus Schwarzenberg znajduje się m.in.

  • galeria sztuki i księgarnia z komiksami Neurotitan,
  • Muzeum Anny Frank,
  • pub i restauracja,
  • sklep z muzyką elektroniczną.

Ten zaułek to kwintesencja wolnego i kolorowego Berlina, jaki ma głowie większość z nas. To takie miejsce trochę na pograniczu galerii sztuki współczesnej i hipisowskiego skłotu. Można tu złapać oddech po zwiedzaniu idealnie czystego, pokładanego i luksusowego miasta. Artystyczna atmosfera tego miejsca udziela się zwiedzającym.


Jak tam trafić?

Wejście w zaułek znajduje się w bramie przy Rosenthaler Strasse 39. Jest dość niepozorne i łatwo je przegapić. Najłatwiej kierować się do Muzeum Anny Frank, które znajduje się na tym samym dziedzińcu.

Już od samego wejścia widać rozwieszone kolorowe girlandy i słychać muzykę na żywo. W czasie sezonu wakacyjnego nie jest łatwo wejść do środka z powodu tłumów, które przewijają się przez to małe podwórko.


Berliński street art

Głównym powodem, dla którego warto zajrzeć na tę ulicę, jest street art. Sztuka zajmuje tu każdą wolną przestrzeń. Co więcej, powstaje ona spontanicznie i zupełnie nieskrępowanie, mimo iż robienie graffiti jest w Berlinie nielegalne.

Kolory i faktura ścian zmieniają się tu z tygodnia na tydzień – stare obrazy są dynamicznie pokrywane nowymi. Także przy każdej wizycie można znaleźć coś ciekawego. Prawdopodobnie większość malunków z tych zdjęć już nie istnieje, a ich miejsce zajęły inne, nowe, świeże.

Malunkami, napisami na murach i plakatami pokryte są nie tylko ściany na zewnątrz, ale również drzwi, klatki schodowe i ściany pomierzeń w środku kamienicy. Warto nieco się porozglądać po całym terenie i zajrzeć do wnętrz budynków.


Światowi artyści

Berlin, podobnie jak Amsterdam i Londyn, przyciąga artystów street art z całego świata. Każdy chce zostawić tu swój ślad.

Przy Rosenthaler Strasse można zobaczyć dzieła m.in

  • australijskich artystów: James Cohran i James Reka,
  • pochodzącego z Chile – Otto Schade,
  • Brytyjczyka znanego jako Dscreet,
  • węgierskiego autora komiksów Valér Fekete.
Valér Fekete „SIOR” [Węgry]

Lokalni niemieccy twórcy

Ściany przy Haus Schwarzenberg to także świetny przegląd lokalnych niemieckich artystów, część z nich rezyduje na stałe w Berlinie. Można zobaczyć murale m.in. El Bocho, Robi the Dog, Rallitox, Tona.

Dominuje komiksowy styl w postaci graffiti, szablonów, plakatów i wlepek. Często z dopisanymi hasłami w tle albo w „dymkach”. Każda najmniejsza luka zostaje szybko zapełniona kolejnym street artem.

„He’s gone and I’m still here”
El Bocho [Niemcy]

Robi the Dog [Niemcy]