Street Art

„Kobiety na Mury” – wybitne Polki na muralach Wysokich Obcasów

W roku, w którym kobiety obchodzą stulecie nadania im w Polsce praw wyborczych, „Wysokie Obcasy” inicjują stworzenie murali na cześć wybitnych Polek. Dzieła powstają pod hasłem „Kobiety na mury”. Kim są bohaterki obrazów?


„Kobiety wiedzą, co robią”

Wysokie Obcasy wraz z lokalnym oddziałam Gazety Wyborczej postanowiły w 2018 roku, stworzyć szlak murali upamiętniający wybitne Polki. Na początek wybrano trzy miasta: Katowice, Wrocław i Warszawę. W każdym z nich powstał portret kobiety, która oderwała ważną rolę w historii. Do wszystkich obrazów dopisano hasło „Kobiety wiedzą, co robią„.

Jolanta Wadawska-Król w Katowicach

Pierwszy mural z serii „Kobiety na mury” powstał w Katowicach. Jest to portret dr Jolanty Wadowskiej-Król zwanej „Matka Boska Szopienicką”, która w latach 70 XX wieku ratowała dzieci na Śląsku przed zachorowaniem na śmiertelną chorobę – ołowicę.

Chorobę tę powodowało wdychanie nieoczyszczonego ze spalin powietrza. Zagrożenie powodowały lokalne huty. Mimo iż ówczesne władze bagatelizowały sytuację, lekarka nie przerwała swoich badań i znalazła antidotum na ołowicę.

Autorem katowickiego muralu jest znany ilustrator Andrzej Wieteszka. Mural znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Gliwickiej 58.

Kobiety na mury - mural w Katowicach
Matka Boska Szopienicka
Andrzej Wieteszka
ul. Gliwickiej 58, Katowice

Wanda Rutkiewicz we Wrocławiu

We Wrocławiu na ścianę trafiła znana polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. To w tym mieście zdawała maturę i studiowała na Politechnice. Światową sławę zyskała w 1978 roku, kiedy jako trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt ziemi Mount Everest. W 1986 roku jak pierwszy Polak i pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2.

Autorką projektu wrocławskiego muralu z Wandą Rutkiewicz jest znana ilustratorka mocno zaangażowana w tematykę praw kobiet – Marta Frej. Obraz powstawał na ścianie budynku przy Placu Legionów przez około tydzień. Oficjalne odsłonięcie odbyło się w 8 grudnia 2018 roku.

Obraz jest zainspirowany zdjęciem z początków kariery himalaistki, upamiętniona jest na nim jej wyprawa w Pireneje z 1969 roku. Postać samej Wandy jest oddana na muralu bardzo realistycznie.

Kobiety na mury - mural Wandy Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz
Marta Frej/ RedSheels
Plac Legionów 4a, Wrocław

Kora w Warszawie

W samym centrum Warszawy, na Nowym Świecie sportretowano legendarną wokalistkę zespołu Maanam – Olgę Sipowicz (Jackowską). Charyzmatyczną piosenkarkę i autorkę tekstów.

Obraz został zaprojektowany przez absolwenta warszawskiej ASP – Bruna Althamera. Wybrano jego pomysł w formie konkursu. Obraz ma bardzo ciekawy koncept – rosnące przed ścianą drzewo imituje włosy Kory, co za tym idzie, z każdą porą roku portret ma inny charakter. Idealne nawiązanie do jej pseudonimu i kolorowej osobowości.

Po lewej stronie muralu znajduje się maleńki obraz przedstawiający jej psa – Ramonę palącego skręta. Nawiązuje do słynnej sprawy, kiedy to w paczce wysłanej do Kory znaleziono narkotyki, a ta stwierdziła, że to paczka dla jej psa.

Kobiety na mury - mural Kory
Kora
Bruno Althamer/ RedSheels
ul. Nowy Świat 18/20, Warszawa