
„Kobiety na Mury” – wybitne Polki na muralach Wysokich Obcasów
W roku, w którym kobiety obchodzą stulecie nadania im w Polsce praw wyborczych, „Wysokie Obcasy” inicjują stworzenie murali na cześć wybitnych Polek. Dzieła powstają pod hasłem „Kobiety na mury”. Kim są bohaterki obrazów?
„Kobiety wiedzą, co robią”
Wysokie Obcasy wraz z lokalnym oddziałam Gazety Wyborczej postanowiły w 2018 roku, stworzyć szlak murali upamiętniający wybitne Polki. Na początek wybrano trzy miasta: Katowice, Wrocław i Warszawę. W każdym z nich powstał portret kobiety, która oderwała ważną rolę w historii. Do wszystkich obrazów dopisano hasło „Kobiety wiedzą, co robią„.
Jolanta Wadawska-Król w Katowicach
Pierwszy mural z serii „Kobiety na mury” powstał w Katowicach. Jest to portret dr Jolanty Wadowskiej-Król zwanej „Matka Boska Szopienicką”, która w latach 70 XX wieku ratowała dzieci na Śląsku przed zachorowaniem na śmiertelną chorobę – ołowicę.
Chorobę tę powodowało wdychanie nieoczyszczonego ze spalin powietrza. Zagrożenie powodowały lokalne huty. Mimo iż ówczesne władze bagatelizowały sytuację, lekarka nie przerwała swoich badań i znalazła antidotum na ołowicę.
Autorem katowickiego muralu jest znany ilustrator Andrzej Wieteszka. Mural znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Gliwickiej 58.

Andrzej Wieteszka
ul. Gliwickiej 58, Katowice
Wanda Rutkiewicz we Wrocławiu
We Wrocławiu na ścianę trafiła znana polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. To w tym mieście zdawała maturę i studiowała na Politechnice. Światową sławę zyskała w 1978 roku, kiedy jako trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt ziemi Mount Everest. W 1986 roku jak pierwszy Polak i pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2.
Autorką projektu wrocławskiego muralu z Wandą Rutkiewicz jest znana ilustratorka mocno zaangażowana w tematykę praw kobiet – Marta Frej. Obraz powstawał na ścianie budynku przy Placu Legionów przez około tydzień. Oficjalne odsłonięcie odbyło się w 8 grudnia 2018 roku.
Obraz jest zainspirowany zdjęciem z początków kariery himalaistki, upamiętniona jest na nim jej wyprawa w Pireneje z 1969 roku. Postać samej Wandy jest oddana na muralu bardzo realistycznie.

Marta Frej/ RedSheels
Plac Legionów 4a, Wrocław
Kora w Warszawie
W samym centrum Warszawy, na Nowym Świecie sportretowano legendarną wokalistkę zespołu Maanam – Olgę Sipowicz (Jackowską). Charyzmatyczną piosenkarkę i autorkę tekstów.
Obraz został zaprojektowany przez absolwenta warszawskiej ASP – Bruna Althamera. Wybrano jego pomysł w formie konkursu. Obraz ma bardzo ciekawy koncept – rosnące przed ścianą drzewo imituje włosy Kory, co za tym idzie, z każdą porą roku portret ma inny charakter. Idealne nawiązanie do jej pseudonimu i kolorowej osobowości.
Po lewej stronie muralu znajduje się maleńki obraz przedstawiający jej psa – Ramonę palącego skręta. Nawiązuje do słynnej sprawy, kiedy to w paczce wysłanej do Kory znaleziono narkotyki, a ta stwierdziła, że to paczka dla jej psa.

Bruno Althamer/ RedSheels
ul. Nowy Świat 18/20, Warszawa

