Street Art

24 najciekawsze murale w Łodzi

Łódź już na stałe kojarzy się z muralami. Świetnie wpasowały się w klimat miasta, zarówno starych, jak i nowych budynków. Są znakiem rozpoznawczym Łodzi nie tylko w Polsce. Nic dziwnego, bo swój ślad w tym mieście zostawili najbardziej znani autorzy street artu. Co zatem warto zobaczyć? Od czego zacząć poszukiwania murali?


1. Mural „Primavera”

Jeden z najpopularniejszych murali w Łodzi. Kolorowa dziewczyna, symbolizująca wiosnę, ma prawie 20 metrów wysokości. Stworzył ją polski artysta Sainer ze znanej grupy ETAM Cru. „Primavera” była częścią jego pracy dyplomowej na ASP.

Początkowo włosy dziewczyny na muralu były niebieskie, ale z czasem straciły kolor i zostały siwe. Mural znajduje się przy ulicy Uniwersyteckiej 12. Inne murale artystów z ETAM Cru można zobaczyć m.in. w Warszawie czy Bydgoszczy.

Mural w Łodzi: Primavera
„Primavera”
Sainer z ETAM Cru [Polska]
ul. Uniwersytecka 12, Łódź

2. Mural „Love Letter”

Wielkoformatowy obraz „Love Letter” bardzo często pojawia się w artykułach o łódzkich muralach jako jeden z najlepiej rozpoznawalnych. Namalował go hiszpański artysta Aryz w 2011 roku. Zrobił także jeden z murali w Katowicach.

Po tylu latach kolory na obrazie już nieco przygasły i tynk w górnej części zaczął odpadać. Warto zobaczyć, póki jest jeszcze w dobrej formie.

Mural w Łodzi: Love Letter
„Love Letter”
Aryz [Hiszpania]
ul. Pomorska 67, Łódź

3. Mural od Os Gemeos i Aryz

Jeden z bardziej zjawiskowych i kontrowersyjnych murali stworzyli pochodzący z Brazylii bliźniacy OsGemeos oraz Hiszpan Aryz. Mural można zobaczyć z Off Piotrkowska lub spacerując ul. Roosevelta.

Postać z żółtą twarzą jest bardzo charakterystyczna dla obrazów OsGemeos. Inne prace braci można zobaczyć m.in. w Helsinkach czy Nowym Jorku.

Mural w Łodzi Os Gemeos i Aryz
OsGemeos [Brazylia] i Aryz [Hiszpania]
ul. Roosevelta 5, Łódź

4. Mural „Rubinstein”

Obraz powstał dla uczczenia pamięci wybitnego łódzkiego pianisty Artura Rubinsteina. Mural znajduje się naprzeciwko budynku filharmonii.

Co ciekawe, portret jest zrobiony na podstawie prawdziwego zdjęcia Rubinsteina z 1950. Autor muralu – Eduardo Kobra, często wykorzystuje w swoich pracach znane fotografie. Dodaje im kolorowe elementy, przez co stają się bardziej „żywe” i kolorują miasto.

Mural Rubinstein w Łodzi
„Rubinstein”
Eduardo Kobra [Brazylia]
ul. Sienkiewicza 18, Łódź

5. Mural „Erasmus”

Całkiem nowy mural, bo powstał w 2018 roku. Stworzony w ramach 20 rocznicy istnienia wymiany studenckiej „Erasmus”. Obraz powstał w zaledwie 3 dni i to bez wykorzystania szablonów. Warto dodać, że budynek ma 15 pięter.

Mural znajduje się ścianie jednego z łódzkich akademików – „Olimp” przy ulicy Lumumby 12. Zrobił go hiszpański artysta Okuda.

Mural Erasmus w Łodzi
„Erasmus”
Okuda [Hiszpania]
ul. Lumumby 12, Łódź

6. Mural „Drugie życie fabryki”

Autor muralu – Andrzej Poprostu, stworzył swój obraz na terenach należących niegdyś do fabryk. Projektując swoje dzieło, inspirował się dawnymi szablonami, rycinami i designem charakterystycznym dla tkanin z łódzkich fabryk.

Drugie życie fabryki mural w Łodzi
„Drugie życie fabryki”
Andrzej Poprostu
ul. Pomorska 79, Łódź

7. Mural „Bum!”

Kolejny mural stworzony przez polską grupę ETAM Cru, tym razem w połączeniu z niemieckim artystą Sat One. Obraz znajduje się na parkingu przy ulicy Kościuszki 27.

Bum-mural w Łodzi

mural w Łodzi - Bum
„Bum!”
ETAM Cru [Polska] i SAT ONE [Niemcy]
ul. Kościuszki 27, Łódź

8. Mural „Detronizacja”

Autorami są dwaj polscy artyści o pseudonimach Chazme i Sepe. Przez znawców są uważani za nadzieję polskiej sztuki. Są dość znani na arenie międzynarodowej nie tylko jako autorzy street artu. Ich wspólny mural znajduje się w Łodzi przy ulicy Próchnika 9.

Detronizacja mural w Łodzi
„Detronizacja”
Chazme i Sepe
ul. Próchnika 9, Łódź

9. Mural „Święty Wojownik”

Nieco szamańska wersja wojownika została stworzona przez chilijskiego artystę Inti. Postaci na jego obrazach mają zwykle podobny typ twarzy – przypominają nieco zwierzęta (owce? lamy?).

To nie jedyny mural tego artysty w Łodzi. Drugi, o tytule „Wierzę w kozy”, jest nieco oddalony od centrum miasta i znajduje się przy ulicy Wyszyńskiego 80.

mural święty wojownik w Łodzi
„Święty Wojownik”
Inti [Chile]
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 48, Łódź

10. Mural „Ćma”

Autor muralu to pochodzący z Puerto Rico – Alexis Diaz. Jego styl to czarno-białe obrazy, z dopracowanymi detalami, na których pojawiają się motywy zwierząt, roślin oraz.. narządy wewnętrzne.

Do swoich prac nie wykorzystuje farb – maluje tuszem, który nakłada małymi pędzelkami. Jest to bardzo nietypowa technika malowania na wielkoformatowych ścianach.

Mural Ćma w Łodzi
„Ćma”
Alexis Diaz [Puerto Rico]
ul. Kilińskiego 26, Łódź

11. Mural „Łasice”

Mural z łasicami stworzył belgijski artysta ROA. Jego dzieła powstają w bardzo ciekawy sposób – autor najpierw maluje szkic postaci, następnie narządy wewnętrzne zwierząt, a dopiero na końcu skórę i sierść. Przykłada bardzo dużą wagę do fizjonomii.

Mural z Łasicami w Łodzi
„Łasice”
ROA [Belgia]
ul. Nowomiejska 5, Łódź

12. Mural „Traphouse”

To kolejny łódzki mural od ETAM Cru. Kolorowy dom pułapka mocno wyróżnia się na tle szarych budynków. Na samym dole muralu jest namalowana zabawka, która ma zwabić kogoś/coś do domu jak do pułapki na myszy. Mural znajduje się przy ulicy nawrot 81. Powstał w 2011 roku.

Mural Traphouse w Łodzi
„Traphouse”
ETAM Cru [Polska]
ul. Nawrot 81, Łódź

13. Mural „Taurus”

Mural „Tuarus” (czyli „Byk”) nawiązuje do znaku zodiaku mieszkającego w tej kamienicy znanego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego. To on był inspiracją do stworzenia obrazu.

Mural wykonano ciekawą techniką – kolorowe plamy to ślady po wydmuszkach napełnionych farbą. Artysta zaprosił mieszkańców Łodzi do współtworzenia obrazu poprzez obrzucenie ściany kolorowymi jajkami.

Mural Taurus w Łodzi
„Taurus”
Opiemme [Włochy]
ul. Jaracza 20, Łódź

14. Mural „Kobieta Kot”

Kobieta kot z obrazu wygląda, jakby usiadła na dachu niższego budynku. Mural wykonał pochodzący ze Śląska artysta Jan Michał Raspazjan, który słynie z miksowania w swoich obrazach futurystycznych wizji świata i tradycyjnych śląskich symboli.

Mural Kobieta Kot w Łodzi
„Kobieta Kot”
Raspazjan
ul. Sienkiewicza 39, Łódź

15. Mural „Cisza”

Napis „Cisza” został stworzony bardzo ciekawą techniką. Jest on w zasadzie iluzją, którą tworzą powbijane w odpowiednich odległościach gwoździe. Do stworzenia instalacji wykorzystano aż 1 500 sztuk ważących łącznie ponad 500 kg. Mural znajduje się przy ulicy Wólczańskiej 13.

Instalacja "Cisza" w Łodzi
„Cisza”
Łukasz Berger
ul. Wólczańska 13, Łódź

16. Mural „Fala”

Mural znajduje się przy ulicy Pomorskiej, co być może było inspiracją do tematu obrazu. Autorem jest chiński artysta Daleast.

Cechą charakterystyczną jego malowideł jest tworzenie obrazu za pomocą wielu linii, które nabierają konkretnego kształtu oglądane z pewnej odległości. Jedno z jego dzieł („Ptak i kobra”) można także zobaczyć na warszawskiej Pradze.

Mural Fala w Łodzi
„Fala”
Daleast [Chiny]
ul. Pomorska 92, Łódź

17. Mural „Łódź”

Obraz znajduje się na jednej z kamienic przy Ulicy Piotrkowskiej (blisko Off Piotrkowska). Gigantyczny mural o wymiary 30m x 20m stworzyła grupa Design Futura. Wpleciono w niego elementy kojarzące się z miastem.

Powstał w 2001 roku – miał wówczas status największego muralu na świecie. Obecnie nie jest nawet największy w Polsce. Przegonił go „Strażnik Czasu”, który powstał w Częstochowie w 2018 roku.

Mural Łódź na Piotrkowskiej
„Łódź”
Design Futura [Polska]
ul. Piotrkowska 115, Łódź

18. Mural „Po rozmowie”

Mural ma zdecydowanie więcej wspólnego z klasycznym malarstwem niż ulicznym graffiti. W mniejszym formacie spokojnie mógłby pojawić się w galerii sztuki. Jego autorem jest artysta pochodzący z Syberii – Morik.

Łódź - mural "Po rozmowie"
„Po rozmowie”
Morik [Rosja]
ul. Więckowskiego 9, Łódź

19. Mural wykonany przez Gregora

Mural wykonał łódzki projektant mody Grzegorz Gonsior znany jako Gregor. Jego murale cechuje bardzo duża ilość szczegółów i bardzo mała liczba kolorów, przez co mural wydaje się równie chropowaty, jak ściana, na której się znajduje. Obraz można znaleźć przy ulicy Jaracza 59.

Łódź - mural Gregor
Gregor
ul. Jaracza 59, Łódź

20. Mural Jurka Owsiaka

Inicjatorami stworzenia muralu dla WOŚP w Łodzi byli lokalni studenci. Ich pomysł spotkał się z aprobatą fundacji, a przygotowaniem projektu zajął się sam Jurek Owsiak. Wykonanie obrazu wzięła na siebie grupa The Black Rats.

Mural można zobaczyć na ścianie III Domu Studenta na studenckim osiedlu Lumumbowo. Dzieło jest bardzo świeże – pochodzi z 2019 roku.

Łódź - mural Owsiaka
Jerzy Owsiak/ The Black Rats
ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 1, Łódź

21. Mural „Życie jest stanem umysłu”

Obraz „Życie jest stanem umysłu” stworzyła hiszpańska grupa artystów Boa Mistura. Mural jest dość mocno ukryty między drzewami. Autorzy zdecydowali na użycie tak wielu kolorów, by łatwiej było dostrzec napis z ulicy. Inne malunki Boa Mistura można zobaczyć m.in. w Tallinie [Estonia].

Wykorzystany cytat: „Życie jest stanem umysłu” pochodzi z książki „Wystarczy być”, której autorem jest podchodzący z Łodzi Jerzy Kosiński.

Łódź - mural Życie jest stanem umysłu
„Życie jest stanem umysłu”
Boa Mistura [Hiszpania]
ul. Jaracza 59, Łódź

22. Mural wykuty w tynku

Mural stworzył portugalski artysta o pseudonimie VHILS. Obraz powstał za pomocą bardzo pracochłonnej techniki wykuwania tynku dłutem i młotkiem. Inne dzieła tego artysty można zobaczyć m.in. w Porto.

Mural wykuty w tynku w Łodzi
Alexandre „VHILS” Fatro [Portugalia]
ul. Kopernika 28, Łódź

23. Murale „Niebieskie ptaki”

Seria murali „Niebieskie ptaki” powstała z okazji 800-lecia powstania zakonu dominikanów. 7 różnych obrazów stworzyła chrześcijańska grupa VeraIcon. Wszystkie nawiązują do biblijnych symboli.

Jako pierwszy powstał mural przy ulicy Pomorskiej [pierwsze zdjęcie poniżej] z ptakami odlatującymi z drzewa z pomarańczami.

„Niebieskie ptaki”
VeraIcon

24. Mural „Anatomy of funny moments”

„Anatomy of funny moments” to jeden z pierwszych trójwymiarowych murali w Polsce. Można go w pełni docenić dopiero w okularach polaryzacyjnych, które uwypuklają przestrzennie barwy. Wówczas kolorowe linie stają się tunelami.

Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Pomorskiej 93. Jego autorem jest podchodzący z Włoch Awer, który słynie z tworzenia dość hipnotyzujących obrazów.

kolorowy mural na pomorskiej w Łodzi
„Anatomy of funny moments”
Awer [Włochy]
ul. Pomorska 93, Łódź