Street Art

Murale w Białymstoku, czyli sztuka rodem z Podlasia

Murale w Białymstoku tworzą bardzo eklektyczny zestaw. Od folkowych i sielankowych obrazków, przez portrety gwiazd disco polo, aż po wielką sztukę. Oto galeria dla tych, którzy nie spodziewają się street artu na Podlasiu.


Mural od Swanskiego

Pierwszy folkowy mural na liście to dzieło Pawła Kozłowskiego, znanego jako Swanski. Znanego projektanta, grafika i ilustratora. Jest on również autorem klipu do piosenki Marii Peszek „Moje miasto”. Ptasi motyw wykorzystany na muralu pojawia się także na serii ubrań stworzonych przez firmę – Turbokolor.

Mural Swanski Białystok
Swanski
ul. Waryńskiego 8, Białystok

Mural „Legenda o wielkoludach”

Jeden z najsłynniejszych białostockich murali. Częściej niż pod właściwą nazwą funkcjonuje jako „Dziewczynką z konewką„. Jest idealnie wkomponowany w otoczenie, dziewczynka zdaje się podlewać rosnące przy budynku drzewo. Świetnie pasuje także do regionalnego klimatu.

Autorką jest Natalia Rak, absolwentka ASP w Łodzi. Obraz powstał w 2013 roku w ramach festiwalu „Folk on the street„. Dziś jest już swego rodzaju symbolem miasta.

Mural legenda o wielkoludach, dziewczynka z konewką Białystok
„Legenda o wielkoludach”
Natalia Rak
ul. Piłsudskiego 11/20, Białystok

Mural „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”

Białoruska grupa TAKTAK stworzyła mural „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba” jako odpowiedź do „Legendy o wielkoludach”. Tak więc dziewczynka z konewką ma swoją parę!

Mural z chłopcem ma aż 36 metrów wysokości. Jest jednym z największych folkowych murali na świecie. Nawiązuje do tradycji pieczenia chleba oraz tkania dwuosnowowego. Pierwowzór obrazu można znaleźć w książce Lucyny Kędzierskiej – „Pieczenie chleba”.

Mural o pieczeniu chleba Białystok
„Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”
TAKTAK [Białoruś]
ul. Radzymińska 18, Białystok

Mural „G(wa)ra w scrabble”

Kolejnym muralem mającym łączyć folklor ze street artem są scrabble z lokalną gwarą. Co oznaczają zawarte w nim słowa? „Małanka” to błyskawica, „skawarotka” to patelnia, „kiziak” to źrebak, „inaksy” to inny, „bonda” to placek z mąki chlebowej.

Autorką muralu jest rzeźbiarka Paulina Horba, która zajmuje się głównie ceramiką oraz tworzeniem w drewnie.

Mural z gwarą Białystok
„G(wa)ra w scrabble”
Paulina Horba
ul. Zamenhofa 4, Białystok

Mural „Malwy”

Kolejny folkowy akcent to mural „Malwy” nawiązujący do sielskiej wsi. Nieco kiczowaty, ale pasuje do klimatu okolicznych budynków i lokalnego folkloru. W słoneczny dzień prezentuje się całkiem uroczo.

Mural Malwy Białystok
M. Ceirowski [Polska]
ul. Lipowa 24, Białystok

Mural na Gajowej

Kubistycznego stwora na Gajowej namalowali dwaj znani artyści z Berlina: BASE23 i Tobias Kroeger. Mural powstał przy okazji akcji „East Side Street Art” w ramach Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Postać z muralu miała łączyć w sobie styl klasycznego popiersia ze sztuką współczesną. Wygląda dość demonicznie i przywodzi na myśl potwory ze skandynawskich legend.

Mural na Gajowej Białystok
BASE23 i Tobias Kroeger [Niemcy]
ul. Gajowa 77, Białystok

Mural „Złoty połów”

Autorzy muralu z wędkującym chłopcem to rumuńska grupa Sweet Damage. Obraz powstał w 2014 roku. Pokazuje chłopca w deszczowej kurtce próbującego łowić rybkę z akwarium na bardzo skomplikowany mechanizm.

Ideą muralu było pokazanie biednego bosego chłopca, który musi się bardzo natrudzić, by spełnić swoje marzenia o złotej rybce.

Mural złoty połów Białystok
„Złoty połów”
Sweet Damage Crew [Rumunia]
ul. Antoniukowska 42, Białystok

Mural o tańcu

Folkloru ciąg dalszy. Tym razem mural o tańcu i muzyce w wydaniu ludowym. W jego malowaniu wzięły udział dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

Głównym autorem muralu jest jednak znany polski artysta – Rafał Roskowiński, który jest m.in. założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu. Jego prace można zobaczyć, na znanej z murali, dzielnicy Zaspa w Gdańsku.

Mural o tańcu w Białymstoku
Rafał Roskowiński
ul. Radzymińska 34, Białystok

Wiecznik Białostocki

Gazeta „Wiecznik Białostocki„, która jest tematem muralu, nigdy nie istniała. Jej tytuł wymyślono na potrzeby obrazu. Data „wydania” to 12 listopada 1918 roku. Mural powstał dokładnie 100 lat później.

Obraz stworzono z niezwykłą dbałością o szczegóły. Można odczytać cały zapisany na nim tekst. Dodano typowe dla tamtych czasów ślady po farbie drukarskiej i zagięcia.

Główne zdjęcie, które umieszczono pod tytułem to słynna scena powitania Piłsudskiego na dworcu w Warszawie.

Mural Wiecznik Białostocki
„Wiecznik Białostocki”
Kreatywne Podlasie
ul. Jurowiecka, Białystok

Mural w esperanto

Liberecon por La Mondo” oznacza w esperanto „Wolność dla świata„. Autorem idei jest pochodzący z Białegostoku Ludwik Zamenhof, który jest również twórcą samego języka.

Esperanto miało być z założenia łatwym do nauczenia językiem uniwersalnym dla wszystkich narodów. Mimo że jego lata świetności już minęły – nadal posługuje się nim kilka milionów osób na świecie. Pełni funkcje języka pomocniczego.

Mural wolność dla świata Białystok
„Liberecon por La Mondo”
Maciej Szupica
ul. Broniewskiego 23, Białystok

Mural z Zamenhofem

Ludwik Zamenhof ma także swój własny mural w Białymstoku. Przy swojej własnej ulicy. Poza nim na muralu znajdują się jego sąsiedzi i bliscy – Jakub Szapiro oraz Abraham Zbar.

Mural powstał w miejscu, gdzie kiedyś stał dom, w którym urodził się twórca esperanto.

Mural z Zamenhofem Białymstok
Andrzej Muszyński
ul. Zamenhofa 26, Białystok

Mural z Sienkiewiczem

Henryk Sienkiewicz, podobnie jak Ludwik Zamenhof, również posiada w Białymstoku swój portret przy swojej ulicy. Obraz powstał z okazji 100 rocznicy urodzin pisarza w 2016 roku. Autorem jest znany twórca street artu – Dominik Rutkowski.

Mural z Sienkiewiczem w Białymstoku
Henryk Sienkiewicz
Dominik Rutkowski
ul. Sienkiewicza 57, Białystok

Murale o tolerancji

Przy ulicy Piłsudskiego znajdują się cztery małe murale potępiające rasizm. Są opisane cytatem Jana Pawła II: ” Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej”. Zostały namalowane w 2014 roku przez nieznanego autora.


Mural z Zenkiem Martyniukiem

Nie mogło go zabraknąć. Mural z królem disco polo. Kolorystka obrazu podobnie jak muzyka bohatera – nie pozwala być obojętnym.

Pierwotnie twarz muzyka wygląda na obrazie nieco inaczej niż teraz. Podobno niekorzystnie i ciężko było go rozpoznać. Po skargach mieszkańców postanowiono ją przemalować. Autorem muralu jest znany artysta Rafał Roskowiński.

Mural z Zenkiem Martyniukiem w Białymstoku
Zenek Martyniuk
Rafał Roskowiński
ul. Hallera 25, Białystok