Street Art

Murale w Lublinie, czyli jak się ma sztuka uliczna na wschodzie

Moda na murale rozprzestrzenia się we wszystkich większych miastach w Polsce. Nie inaczej jest w Lublinie. Miejscowi i zagraniczni twórcy zostawili swoje dzieła na murach w całym mieście. Lokalny lubelski koloryt został ubrany we współczesną sztukę uliczną.


Mural od ETAM Cru

Jedni z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich twórców street art ETAM Cru to dwóch artystów znanych jako Sainer i Bezt. Ich sztukę można zobaczyć w wielu miejscach na całym świecie m.in. USA, Portugalii, Austrii, Hiszpanii. W Polsce popełnili murale w Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy i w Lublinie.

Tytuł lubelskiego obrazu to „Dream Catcher” (łapacz snów). Mural można zobaczyć na budynku przy ulicy Lubartowskiej 57.

mural Etam Crew w Lublinie
„Dream Catcher”
ETAM Cru
ul. Lubartowska 57, Lublin

Mural Wschód Kultury

Naprzeciwko muralu od ETAM Cru znajduje się drugi mural – jego autorem jest ukraiński artysta Aleksey Kislow. Mural jest inspirowany wschodnioeuropejską kulturą, w której drzewo pełni ważny symbol kulturowy. Obraz powstał przy okazji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

mural Wschód Kultury w Lublinie
Wschód Kultury
Aleksey Kislow [Ukraina]
ul. Lubartowska 55, Lublin

Mural dla Święta Cydru

Przy tej samej ulicy co dwa poprzednie jest jeszcze jeden mural. Obraz nawiązuje do Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Jego stworzenie jest wspólnym pomysłem władz miasta i lokalnego producenta cydru. Nie jest przesadnie nachalny – można go wliczyć w poczet murali, a nie reklam. Jego autorzy to Karol Banach i Grupa Magnifiko.

mural Cydr Lubelski w Lublinie
Lubelskie Święto Młodego Cydru
Karol Banach i Grupa Magnifiko
ul. Lubartowska 69, Lublin

Mural „Jest super”

Smutne postaci w czapeczkach i kontrastujący napis „Jest super” to mural przy ulicy Targowej 5. Wygląda jak obrazkowa definicja depresji. Jego autorami jest polska grupa The Krasnals, autorzy m.in. projektu muralu „Tańcząca z atomami” w Katowicach.

mural "Jest super" w Lublinie
„Jest super”
The Krasnals
ul. Targowa 5, Lublin

Graffiti od Finera

Mural od warszawskiego artysty Finera nawiązuje do początków nielegalnego graffiti, jakim było malowanie po pociągach i na stacjach metra. Obraz znajduje się przy ulicy Pocztowej, bardzo blisko stacji PKP. Można go zobaczyć, jadąc pociągiem od strony Warszawy.

graffiti Finer w Lublinie
Finer
ul. Pocztowa, Lublin

Mural Festiwalu Inne Brzmienia

Jeden z najpopularniejszych murali w Lublinie. Przedstawia zasłuchanego niewidomego wśród tykających zegarów. Powstał również z okazji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Autorem malowidła jest, pochodzący z Poznania, Robert Proch znany jako TONE.

mural z niewidomym Lublin
Tone
ul. Narutowicza 59, Lublin

Noc Kultury

Przy ulicy Jasnej 3 można zobaczyć mural zrobiony przez ukraińskiego artystę o pseudonimie Waone, który jest częścią street artowego duetu Interesni Kazki. Obraz powstał w czasie miejskiego Festiwalu Noc Kultury jako wstęp do V edycji Lubelskiego Festiwalu Graffiti. Malunek jest inspirowany kulturą polsko-ukraińskiej wspólnoty w Lublinie.

mural przy Jasnej 3 w Lublinie
Waone [Ukraina]
ul. Jasna 3, Lublin

Carnaval Sztukmistrzów

Mural przy Lipowej to dzieło dwóch polskich artystów o pseudonimach Cekas i Lump. Ich wspólny obraz nawiązuje do odbywającego się w Lublinie ulicznego festiwalu – Carnaval Sztukmistrzów.

Cekas i Lump
ul. Lipowa, Lublin

Napis „Marzenia do gwiazd”

Mural z cytatem o spełnianiu marzeń był inicjatywą instytucji artystycznej „Domu Słów” i Fundacji „Krajobrazy”, która zajmuje się rozwojem architektury krajobrazu w Lublinie. Autorem napisu jest Oleksiy Chekal.

mural "Marzenia do gwiazd" w Lublinie
„Marzenia do gwiazd”
Oleksiy Chekal [Ukraina]
ul. Cyruliczna, Lublin

Murale „Miasto Poezji”

Mural z wierszem „Jonasz” powstał na budynku przy Placu Wolności w 2014 roku w ramach Lubelskich Spotkań Literackich „Miasto Poezji„. Wybrano wiersz Marcina Świetlickiego, ponieważ jest on laureatem Nagrody Literackiej „Kamień”, która jest przyznawana właśnie w ramach tego wydarzenia.

W całym mieście wierszy-murali jest znacznie więcej m.in.

  • Julia Hartwig „Nie idźmy” – ul. Lipowa 7
  • Wisława Szymborska „Niektórzy lubią poezję” – ul. Podwale 11
  • Tadeusza Różewicza „Włosek Poety” – ul. Andrzeja Struga 6
  • Jacka Podsiadło „Co szło za mną kiedy odchodziłem” – ul. Wajdeloty 12

Wszystkie znajdują się na budynkach szkół.

„Jonasz” Marcin Świetlicki
Joanna Ziętar
Plac Wolności, Lublin

Wariacja na temat komunikacji miejskiej

Mural dwóch mieszkających we Francji artystów znanych jako Zoer i Velvet jest swego rodzaju reklamą komunikacja miejską w Lublinie. Mural wykonano jako formę promocji w ramach unijnego projektu. Przed rozpoczęciem prac artyście dostali dokładne zdjęcia lubelskich trolejbusów i autobusów.

Zoer i Velvet [Francja]
ul. Peowiaków 13, Lublin

Tekst piosenki w jidisz

Przy skrzyżowaniu ulic Jasnej i Ewangelickiej (obok muralu Waone) można zobaczyć tekst napisany w całości w jidisz, bez tłumaczeń. To tekst znanej piosenki „Gdzie jest ta ulica? Gdzie jest ten dom?”.

To nie jedyny mural w mieście nawiązujący do żydowskich tradycji. Przed II wojną światową w Lublinie działała prężnie wspólnota żydowska – w 1938 roku liczyła ponad 40 tys. mieszkańców. W okolicy Podzamcza można znaleźć całkiem sporo obrazów upamiętniających ówczesny klimat miasta.

Mariusz Tarkawian
ul. Jasna, Lublin

Miejska Kolorowanka

Mariusz Tarkawian jest także autorem miejskiej kolorowanki, która znajduje się przy Placu Rybnym. Z jednej strony znajduje się szkic postaci z „Marszu równości„, a po drugiej stronie muru z „Kontrmanifestacji„. Dwie przeciwstawne grupy ludzi i poglądów. Każdy może pokolorować fragmenty obrazu.

Kolorowanka 2019
Mariusz Tarkawian
Plac Rybny, Lublin

Mural „The Graffiti God”

Graffiti przy ul. Farbiarskiej 7 niestety zniknęło już w połowie. Zostało zamalowane przy okazji remontu budynku, na którym się znajduje. Obraz ma tytuł „The Graffiti God” z dodatkowym dopiskiem „Welcome to the magic world of graffiti„. Wykonali go artyści ze Szwecji Kaos i Fits – fani kreskówkowego amerykańskiego stylu.

„The Graffiti God”
Kaos i Fits [Szwecja]
ul. Farbiarska 7, Lublin

Mural „Get in Action”

Powstanie tego muralu to zasługa uczniów V LO w Lublinie. Obraz powstał dzięki nagrodzie w konkursie zachęcającym młodych ludzi do oderwania się od komputera i telefonu „Wyloguj się do życia”. Wykonania muralu podjęła się grupa Magnifiko.

Akcja „Wyloguj się do życia”
V LO przy ul. Lipowej, Lublin

Mały street art w Lublinie

Lubelskie ulice to nie tylko murale, ale też małe formy street artu. Takie, których nie zaznacza się na mapach. I takie, które można odkryć samemu, spacerując poza turystycznymi miejscami. Szczególnie dużo jest ich w bramach kamienic przy ulicy Lubartowskiej m.in. mozaika z legendarną grą Pacman.

mural w Lublinie Plac Lecha Kaczyńskiego