Street Art

Porto: street art & graffiti – najciekawsze murale

Street artu w Porto jest całkiem sporo. Wydaje się być idealnie wtopiony w miejski klimat kolorowych kamienic, girlandów i suszącego się wszędzie prania. Dominują lokalni artyści tworzący najróżniejsze formy sztuki malowania po ścianach – od prostych szablonów, przez zabawne napisy, aż po wielkoformatowe murale.


street art Porto Portugal

street art Porto red mural

Females are strong as hell street art Porto


David Selor

Selor to francuski artysta, którego malunki na ścianach można znaleźć w wielu miastach Europy. Tworząc murale, inspiruje się historiami ludzi, których spotkał. Jego styl jest dość łatwo rozpoznawalny – ma charakterystyczną serię murali z lisem w roli głównej (prawdopodobnie lis, możliwe też, że to kojot albo pies dingo).

 David Selor street art Porto
David Selor [Francja]

David Selor I don't belive in art mural
I don’t belive in art
David Selor [Francja]

Hazul

W Porto można też zobaczyć całkiem dużo murali zrobionych przez lokalnego artystę samouka o pseudonimie Hazul. Jednym z charakterystycznych motywów są postaci przypominające królowe albo Maryjki. W swoich murala łączy współczesne elementy z ludowymi w nieco oniryczne, czasem prymitywne, kreacje.

Hazul [Portugalia]

Hazul [Portugalia]
Porto, Portugalia

Hazul [Portugalia]

Nuno Costah

Autor murali i tatuator z Porto. Nuno Costah tworzy charakterystyczne kolorowe i komiksowe murale. Często używa motywów ptaków i drzew. Jego postaci mają bardzo charakterystyczne twarze.

Nuno Costah mural w Porto
Nuno Costah [Portugalia]

Nuno Costah mural w Porto Portugalia
Nuno Costah [Portugalia]

Nuno Costah [Portugalia]

Júlio Dolbeth

Portugalski artysta, urodzony w Angoli. Zajmuje się głównie rysunkiem. Na obrazku poniżej komiksowy portret krawcowej. Podobno na obrazku znajduje się realna postać – zamieszkująca tę kamienicę Maria da Conceição.

Júlio Dolbeth mural Porto
„Costureirinha de Cimo de Vila”
autor muralu: Júlio Dolbeth [Portugalia]
lokalizacja: Porto, Portugalia

Mariana Rio

Portugalska ilustratorka i graficzka Mariana Rio stworzyła swój mural w ramach projektu Espigar nas Gentes. Jego głównym założeniem było zrobienie serii obrazów na drzwiach budynków w Porto. Treść malunków miała być inspirowana historiami ludzi związanych z ulicą, przy której znajduje się dzieło. Do udziału zaproszono kilku lokalnych artystów.

mural Espigar nas Gentes mariana rio
Espigar nas Gentes
Mariana Rio [Portugalia]

3 słynne murale w Porto

1. Mural „Mira”

Wielkoformatowy portret mieszkanki Porto „Mira”. Wykonany techniką szablonu. Stworzony w najdrobniejszym detalu przez portugalskiego artystę – Daniela Eime. Malowane przez niego postaci mają zwykle bardzo enigmatyczne spojrzenia, a ich twarze wydają się opowiadać całą historię ich życia.

Mural Mira Daniel Eime Porto
MIRA
Daniel Eime [Portugalia]
Largo de Artur Arcos, Porto, Portugalia

2. Mural „Look at Porto”

Obraz wykonywany techniką odskrobywania farby. Z bliska można się nie zorientować, że to mural. Kształt twarzy z obrazu ujawnia się dopiero z większej odległości.

Autorem jest portugalski artysta Alexandre Farto znany jako „Vhils”. To jedna z dwóch jego prac w Porto. Jedno z jego dzieł, zrobione tą samą techniką, można również zobaczyć w Łodzi.

look at porto - mural vhilis
Look at Porto
Alexandre Farto „Vhils” [Portugalia]
Rua da Atafona 6, Porto, Portugalia

3. Mural „AN.FI.TRI.ÃO

Mural wygląda z bliska, jakby był rysowany ołówkiem, a jest wykonany sprayem bezpośrednio na murze. Osiągnięcie takiego efektu jest sporym wyczynem. Autor obrazu, Federico Draw, tworząc postać, inspirował się ponoć wyglądem swojego dziadka.

AN.FI.TRI.ÃO Rederico Draw street art
AN.FI.TRI.ÃO
Federico Draw
Av. Vimara Peres 23, Porto, Portugalia

Rua de Santa Catarina

Główny zabytkowy deptak w Porto – Rua de Santa Catarina ma całkiem sporo małych form street artu. Prawie każda uliczna skrzynka elektryczna, drzwi czy witryna sklepu ma mały mural lub graffiti. Bardzo dobrze komponują się z kolorowymi budynkami.

Rua de Santa Catarina street art

Rua de Santa Catarina murale

Graffiti w Porto

Porto to nie tylko urocze murale, ale też oldschoolowe graffiti. Można się na nie natknąć nawet w centrum miasta. Mimo odważnej formy jest w jakiś sposób nienachalne i idealnie wpasowane w otoczenie.