
Tallin: najciekawszy street art & graffiti
Większość murali w Tallinie jest skupiona w okolicach centrum, w porcie i w kreatywnym miasteczku Tellskivi. Pierwsze oficjalnie zaplanowane murale pojawiły się tu w roku 2016 w ramach Baltic Sessions oraz w 2017 podczas festiwalu street artu Mextonia. Spokojnie można zobaczyć wszystko podczas wypadu na dłuższy weekend.
Telliskivi Creative City
Miasteczko Telliskivi znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego. Można tu dojść spacerem ze Starego Miasta. Wcześniej był tu kompleks fabryczny – obecnie zaadaptowany jako miejsce dla street artu i hipsterkich pubów. Bardzo przyjemna industrialna przestrzeń.

Co można zobaczyć w środku?
Wewnątrz miasteczka można znaleźć zarówno wielkoformatowe murale znanych artystów, oldschoolowe graffiti, jak i proste szablony. W zasadzie każda ściana jest zagospodarowana przez malunki. Całość jest dostępna do zwiedzania.
Cały kompleks otoczony jest murem pokrytym graffiti i szeroko pojętym street artem. Można znaleźć tam prace znanych artystów z całego świata.




Mural wykonany przez Alexandre Monteiro
W Telliskivi Creative City można zobaczyć mural wykonany przez znanego francuskiego artystę Alexandre Monteiro znanego jako „Hopare”. Jego styl charakteryzują geometryczne linie i abstrakcyjne kształty wypełniające portretowane twarze. Jego murale są dzięki temu bardziej dynamiczne.

Mural „Uścisk dłoni Rosji i Estonii”
Na ścianie jednego z budynków, wewnątrz Telliskivi, znajduje się ciekawy mural pokazujący uścisk rak pomiędzy Estonią i Rosją. Postaci, które podają sobie ręce są ubrane w ludowe stroje obu krajów. (Napis, który jest na budynku nie dotyczy muralu tylko miejsc do parkowania).

Instalacja „Wiewiórka”
Ogromna instalacja „Squirrel” pojawiła się w Tallinie w ramach Street Art Jam (Baltic Sessions). Została wykonana wyłącznie z odpadów i śmieci. Tematem została wiewiórka, która w Estonii jest gatunkiem zagrożonym.
Stworzył ją artysta pochodzący z Lizbony – Bordalo II, który w swojej sztuce bardzo często porusza tematy ekologiczne. Inne jego dzieła również wykonane są z różnego rodzaju odpadów uformowanych w postaci zwierząt. Jedną z jego instalacji można zobaczyć w Łodzi.

Bordalo II [Portugalia]
Festiwal Murali – Mextonia
W centrum Tallina można się natknąć na sporą grupę murali nawiązujących do lokalnych legend, które zostały stworzone w ramach festiwalu muralowego Mextonia w 2017 roku. Nazwa wydarzenia to zbitka wyrazowa nazw dwóch krajów Meksyku i Estonii.
Murale miały być formą prezentu na 100 rocznicę niepodległości kraju. Zaproszeni artyści stworzyli ponad 50 murali inspirowanych mitologią i folklorem obu narodów. Stworzyli nawet termin: transgraffiti – pokazywanie we współczesny sposób dawnych wzorców kulturowych i odwołań do tradycji.
Mural „Zmierzch i świt”
Koit ja Hämarik (Dawn and the Twilight) mural odnoszący się do jednego z estońskich mitów. Romantyczna historia świtu i zmierzchu, którzy nigdy nie mogą się spotkać. Obraz stworzony przez meksykańskiego artystę: Calladitos.

Calladitos
Mural „Niebieski jeleń”
Obraz Blue Deer jest miksem obu kultur: błękitny jeleń odnosi się do estońskiej legendy, opuncja do meksykańskiej przyrody. Mural wykonał lokalny artysta: Sänk.

Sänk [Estonia]
Mural „Duch lasów”
Estończycy mówią o sobie, że są narodem blisko ziemi. Mural The spirit of the forests pokazuje estońską przyrodę jako jeden żywy organizm. Autor Goal pochodzi z Meksyku.

Goal [Meksyk]
Mural „Morze”
„Morze” pokazuje odniesieniu do morskich legend Estonii i Meksyku. Bliskość morza mocno wpłynęła na kultury obu krajów i jest ważną częścią tożsamości narodowej. Autorem jest meksykański twórca o pseudonimie XC XI IV.

XC XI IV [Meksyk]
Mural „Lis i wilk”
Lis i Wilki ma symbolizować różnorodność świata przyrody oraz międzygatunkowy dialog. Magiczny las pełen kolorowych zwierząt żyjących w harmonii. Całość została namalowana przez twórcę o pseudonimie: Sens.


Sens [Meksyk]
Mural „Walka dobra ze złem”
Wielki kolorowy chrząszcz ma symbolizować równowagę między siłami dobra i zła, dniem i nocą. Obraz jest dodatkowo ozdobiony estońskim haftem.
Mural wykonali pochodzących z Hiszpanii Boa Mistura. Jest to interdyscyplinarna grupa artystów, która tworzy street art na cały świecie. Jeden z ich murali można również zobaczyć w Łodzi.

Mural „Kalevipoeg”
Postać z muralu to mitologiczny Kalevipoeg. Według estońskiego eposu narodowego walczył z olbrzymami, rzucając w nich głazami. Obraz wykonała również grupa Boa Mistura.

Boa Mistura [Hiszpania]
Trasa rowerowa Cultural Kilometer
Street art w Tallinie można też zwiedzić – rowerem albo spacerując 2,5 km trasą Kultuurikilomeeter (Cultural Kilometer). Prowadzi ona przez nadmorską części miasta, łączy port z dzielnicą Kalamaja. Zaczyna się przy obiekcie sportowym Linnahall.
Wzdłuż trasy jest sporo industrialnych obiektów: dawne fabryki, przemysłowa część portu, stare budynki więzienia, czyli miejsca idealne na graffiti. Nie są to aż tak dobre widoki, jak w Telliskivi, ale można wypatrzeć coś interesującego.


